Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

* Wiadomości | Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Vlad Petrowić

Strony: 1 [2] 3 4 ... 11
16
Rynek / Odp: Uczta w Pałacu Cesarskim
« dnia: 04 Listopad 2019, 20:33:53 »
Jeśli dział jest widoczny, to znaczy że jest dostępny. Ja potwierdzam dostęp do Rady ds.Dyplomacji.

17
Rynek / Odp: Uczta w Pałacu Cesarskim
« dnia: 04 Listopad 2019, 11:23:42 »
Vivat Jego Cesarska Mość !

18
Vlad Petrowić / Odp: Kotor
« dnia: 22 Wrzesień 2019, 09:55:08 »
Zamek Kotor

Usytuowany na wzgórzach górujących nad miastem. Wzniesiony dla ochrony miasta i portu. Wraz z murami okalającymi miasto stanowi znamienity system obronny, tworząc swoista twierdzę. Sam zamek powstał na planie nieregularnego pięciokąta z brana wjazdowa i czterema, kwadratowymi basztami. Na wewnętrznym dziedzińcu rozlokowano budynki koszarowe dla wojska, budynek gospodarczy z kuchnią, kuźnię i stajnie dla koni. Zamek posiada też własną, głębinową studnię i podziemną cysternę na wodę wykutą w skale pod zamkiem, co umożliwia długotrwałą
obronę w razie oblężenia.



19
Vlad Petrowić / Kotor
« dnia: 22 Wrzesień 2019, 08:59:21 »
Kotor (Cattaro)

Miasto położone nad Zatoką Kotorską, na krańcu Zalewu Kotorskiego, Z trzech stron otoczone jest masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota.
Nad miastem góruje zamek, strzegący miasto i port.

Pierwszą osadę mieli tu w III wieku p.n.e. Ilirowie, po nich osiedlili się tu Grecy, którzy założyli tu port handlowy o nazwie Acurion. Za czasów rzymskich, od 168 roku p.n.e., miasto nosiło nazwę Acruvium, a później Dalmatia (w czasach Cesarstwa Rzymskiego). Po podziale państwa, miasto wraz z całym regionem stało się częścią Cesarstwa Bizantyńskiego. Wówczas łacińską nazwę miasta zmieniono na grecką Dekaderon. Miasto pod panowaniem bizantyńskim pozostawało aż do początku XII wieku. W 1002 roku miasto zostało zajęte przez Carstwo Bułgarskie, a w następnym roku przeszło pod panowanie Nemaniczów, przeżywając znaczący wzrost ekonomiczny i kulturalny. Wówczas zmieniono nazwę miasta na Kotor.
W roku 1035 włodyką miasta został Vlad Petrowić.


20
Vlad Petrowić / Odp: Spis wojsk
« dnia: 21 Wrzesień 2019, 13:21:05 »
Chorągiew Katafraktów Petrowića



Dowództwo : Vlad Petrowić
Skład :           500 żołnierzy

21
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 21 Wrzesień 2019, 12:46:56 »
Rozumiem troskę Waszej Cesarskiej Mości o Państwo Kościelne, ale w pierwszej kolejności musimy dbać o dobro i rozwój naszego kraju. Zatem skoro Wielmożny Domestioks ma wątpliwości czy skarb udźwignie taki wydatek, to powinniśmy się wstrzymać z desygnowaniem tak wielkiej kwoty. Sadze też że nie złoto i monety z naszego skarbca mogą pomóc Rotrii, a inicjatywy pobudzające aktywność.

22
Koszary wojsk państwowych / Odp: Wnioski o zakup wojsk
« dnia: 21 Wrzesień 2019, 12:31:12 »
Bardzo dziękuję za wydanie zgody na zaciąg wojsk. :)

23
Koszary wojsk państwowych / Odp: Wnioski o zakup wojsk
« dnia: 20 Wrzesień 2019, 20:48:14 »
Nie. Chodzi mi o chorągiew katafraktów  (500 żołnierzy). Koszt zaciagu 1000 H; utrzymanie (mies.) = 250 H.   

24
Sala wychowawcza / Odp: Zakony Rycerskie
« dnia: 20 Wrzesień 2019, 08:41:33 »
Templariusze
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis
Średniowieczny zakon rycerski, działający od XII do XIV wieku.



Zakon Ubogich Rycerzy Świątyni, czyli templariuszy powstał w 1118 roku (lub, jak sądzi część historyków, w 1119 lub dopiero w 1120 roku), kiedy Hugo de Payens, rycerz z Szampanii i jego towarzysze: Godfryd de Saint-Omer, Godfryd d'Eygorande, Nicolas de Neuvic, Jean d'Ussel, Jean de Meymac i Pierre d'Orlean złożyli przed Gormondem de Picquigny, patriarchą Jerozolimy śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki za wiarę według reguły cysterskiej (św. Bernarda z Clairvaux). Rycerze-zakonnicy zobowiązali się bronić pielgrzymów i chronić szlaki pielgrzymkowe. Od króla Jerozolimy, Baldwina II, otrzymali stojący na wzgórzu świątynnym, przebudowany na kościół, meczet Al-Aksa i wznoszący się w pobliżu pałac, który stał się ich kwaterą. Po 10 latach istnienia w 1129 na synodzie w Troyes, któremu przewodzili kardynał legat Mateusz d'Albano i Bernard z Clairvaux, templariusze faktycznie konstytuowali się jako zakon: otrzymali Regułę Zakonną. Ich sentencją stało się zdanie Memento Finis (z łac. „pamiętaj o końcu”). Reguła łacińska składała się z siedemdziesięciu dwóch artykułów, które omawiały obowiązki religijne i wojskowe braci, porządek dnia zakonnego, doczesnych własności braci, hierarchii zakonu i posłuszeństwa. W 1147 roku w czasie pontyfikatu Eugeniusza III, który uczestniczył w kapitule generalnej w Paryżu, papież nadał templariuszom godło czerwonego, ośmiokątnego krzyża, symbolu męczeństwa, które noszono na białym habicie. W tym samym czasie regułę łacińską przetłumaczono na język francuski, wprowadzając zmiany reguł, jak np. rezygnacja z zasady nowicjatu.

Nazwa zakonu pochodzi od łacińskiego słowa templum – świątynia, od ich siedziby w pobliżu dawnej świątyni Salomona w Jerozolimie. Pieczęć zakonu przedstawiała dwóch rycerzy dosiadających jednego wierzchowca, co symbolizowało pokorę i ubóstwo.

W dniu 19 marca 1128 roku templariusze otrzymali pierwsze nadanie z rąk Teresy, królowej Portugalii, która oddała im zamek w Soure nad Mondego strzegący południowej granicy królestwa przed Maurami. Także w tym roku Hugo de Payens założył prowincję angielską ze Starą Świątynią w Holborn jako ośrodkiem, a Gotfryd z Saint-Omer, syn kasztelana z Saint-Omer uzyskał darowizny na rzecz zakonu od Wilhelma Clitona, hrabiego Flandrii. W kolejnych latach templariusze pozyskali kolejnych hojnych sponsorów i współbraci. 14 lipca 1130 roku ślub zakonny złożył Rajmund Berengar III, hrabia Barcelony i Prowansji, ofiarowując templariuszom zamek Granena na granicy marchii saraceńskiej, zaś Alfons, król Portugalii obdarzył templariuszy nadaniem puszczy Cera pozostającej w rękach Saracenów; po wyzwoleniu regionu rycerze założyli Coimbrę, Ega i Rodin, które podlegały papieżowi bez pośrednictwa biskupów, a w 1131 roku podczas oblężenia Burgos Alfons I, król Aragonii pozostawił w testamencie templariuszom jedną trzecią swego królestwa. Jednak po jego śmierci w 1134 roku poddani unieważnili testament dzielący królestwo pomiędzy zakony rycerskie i przekazali królestwo don Ramirowi, bratu Alfonsa, biskupowi Burgos. W walkach o sukcesję, które wybuchły po unieważnieniu testamentu templariusze nie wzięli udziału. Kolejne nadania uzyskali w 1132 roku, uzyskując zamek Barbara od Armengola, hrabiego Urgel, a w 1134 roku twierdzę saraceńską Calatrava zdobytą przez Alfonsa, króla Kastylii i Aragonii od arcybiskupa Toledo, zaś w kwietniu tego roku hrabia Barcelony Rajmund Berengar IV przyrzekł templariuszom pomoc w obronie Graneny.

24 maja 1136 roku umarł Hugo de Payens, pierwszy mistrz templariuszy, jego następcą został wybrany Robert de Craon z Andegawenii, który uzyskał od papieży szereg bulli potwierdzających przywileje dla zakonu i stanowiących podstawę ich działalności. 23 marca 1138 roku papież Innocenty II wydał bullę Omne Datum Optimum będącą podstawą przywilejów templariuszy: wprowadził do zakonu braci kapelanów, wyłączył templariuszy spod władzy kościelnej (poza papieską) i powierzył mistrzowi oraz kapitule pełną odpowiedzialność za władzę w Zakonie, wyłączył spod opłaty dziesięcin, upoważnił do budowy kaplic i kościołów wyłączonych spod jurysdykcji biskupów. Bulla Milites Templi z 1144 roku nadała templariuszom prawo do kwestowania raz do roku w każdym kościele, nawet w okolicach obłożonych interdyktem; w tymże roku templariusze przyjęli do swego grona będącego w agonii i obłożonego klątwą Gotfryda z Mandeville, hrabiego Essex, co umożliwiło jego pochowanie w ziemi poświęconej i stanowiło wyraz ich szczególnego przywileju. W 1145 roku kolejna bulla Militia Dei powiadomiła biskupów o prawie templariuszy do budowy kaplic, a w 1147 roku papież Eugeniusz III nadał templariuszom godło czerwonego krzyża na białych habitach (miał być symbolem permanentnej krucjaty zakonu przeciw niewiernym) podczas obrad kapituły generalnej zakonu w Paryżu. Wszystkie te przywileje uszczuplające dochody duchowieństwa i wyłączające templariuszy spod jurysdykcji biskupiej spowodowały narastanie niechęci kleru do zakonu.



Nowe bractwo wypełniło lukę w wewnętrznej organizacji kolonialnego państwa Franków. Początkowo spełniało tylko rolę policji, patrolując drogi i zwalczając opór ludności miejscowej – muzułmańskiej i chrześcijańskiej. Odciążało w ten sposób szczupłe siły wojskowe królestwa od zajmowania się sprawami bezpieczeństwa wewnętrznego w okupowanym kraju. Dlatego szybko zyskało uznanie, popularność i cieszyło się poparciem króla i możnych. Również duchowieństwo przyjęło z zadowoleniem powstanie rycerskiego bractwa.

Gdy w 1291 roku upadło Królestwo Jerozolimskie, pozbawieni siedziby templariusze przenieśli się na Cypr (1291), a następnie do Francji. Król francuski Filip IV Piękny był zadłużony u templariuszy. Chcąc się uwolnić od zobowiązań, w piątek 13 października 1307 roku, uwięził członków zakonu we Francji, zarzucając im herezję, świętokradztwo, innowierstwo, czary, rozpustę, kult bożka Bafometa, odstępstwo od wiary i spiskowanie z Saracenami. Po długotrwałym procesie, trwającym do czerwca 1311 roku, będący pod wpływem królów Francji sobór w Vienne zdecydował o kasacie zakonu templariuszy. Jego majątki we Francji zostały skonfiskowane, wielu templariuszy poniosło śmierć przez spalenie na stosie, w tym wielki mistrz Jakub de Molay i 54 innych dostojników zakonnych. Nie wszędzie jednak likwidacja zakonu przebiegła bez problemu. Zbrojny opór stawili templariusze aragońscy i cypryjscy; templariusze niemieccy stawili się przed władzami świeckimi w pełnym rynsztunku bojowym, dzięki czemu uniknęli aresztowania.

Ulegając naciskom króla Francji papież Klemens V zawiesił zakon w 1312, ostatecznie jednak uniewinnił go z zarzutów o herezję. Po zawieszeniu zakonu templariuszy dobra jego zostały przez papieża przekazane joannitom, jednak nie wszystkie udało im się przejąć, część przejęli bowiem lokalni władcy. Templariuszom w Portugalii pozwolono natomiast na utworzenie nowego zakonu – Zakonu Rycerzy Chrystusa – który przejął posiadłości templariuszy. Stworzenie tego zakonu było możliwe dzięki wyjątkowym stosunkom templariuszy w tym kraju z jego władcami, gdyż już wcześniej zakonnicy składali tam przysięgę na wierność królowi, co ich uzależniało od władzy królewskiej, ale dzięki temu cieszyli się licznymi przywilejami i protekcją panujących. Podobnej zależności nie było w innych krajach, gdzie zakon funkcjonował. W Aragonii majątek zakonu został przekazany nowo utworzonemu Zakonowi Rycerzy z Montesy.

25
Sala wychowawcza / Zakony Rycerskie
« dnia: 20 Wrzesień 2019, 08:26:28 »
Zakony Rycerskie

Zakony rycerskie były związkami religijnym rycerstwa, organizowanymi na wzór zakonów mniszych, powoływane do walk z muzułmanami (Saracenami, Maurami) w Ziemi Świętej i Hiszpanii. Najstarsze zakony rycerskie powstały w XII wieku w Palestynie jako bractwa powołane do obrony miejsc świętych dla chrześcijaństwa i opieki nad pielgrzymami. Ich organizacja oparta była przeważnie na regule cysterskiej. Na czele zakonu stał obieralny wielki mistrz oraz dostojnicy (przeorowie, komturowie, komandorzy) zarządzający poszczególnymi dziedzinami życia zakonnego. Członkowie zakonów rycerskich dzielili się na trzy kategorie: rycerzy (rekrutujących się spośród możnych i posiadających pełne prawa zakonne), kapelanów (duchownych ze święceniami) i braci służebnych (giermków, sług itp.). Obowiązkiem rycerzy i braci służebnych była walka z niewiernymi. Zakony te (templariusze, joannici, czyli kawalerowie maltańscy, Krzyżacy), formalnie podporządkowane papieżowi, prowadziły samodzielną politykę, niezależną od królów jerozolimskich.


26
Komnata Astrologii / Supernowa
« dnia: 20 Wrzesień 2019, 08:23:16 »
Supernowa

W astronomii termin określający kilka rodzajów kosmicznych eksplozji, które powodują powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach bądź miesiącach staje się niemal niewidoczny. Istnieją dwie możliwe drogi prowadzące do takiego wybuchu: w jądrze masywnej gwiazdy przestały zachodzić reakcje termojądrowe i pozbawiona ciśnienia promieniowania gwiazda zaczyna zapadać się pod własnym ciężarem, lub też biały karzeł tak długo pobierał masę z sąsiedniej gwiazdy, aż przekroczył masę Chandrasekhara, co spowodowało eksplozję termojądrową. W obydwu przypadkach, następująca eksplozja supernowej z ogromną siłą wyrzuca w przestrzeń większość lub całą materię gwiazdy. Utworzona w ten sposób mgławica jest bardzo nietrwała i ulega całkowitemu zniszczeniu już po okresie kilkudziesięciu tysięcy lat, znikając zupełnie bez śladu. Z tego powodu w naszej Galaktyce znamy obecnie zaledwie 265 pozostałości po supernowych, choć szacunkowa liczba tego rodzaju wybuchów w ciągu ostatnich kilku miliardów lat jest rzędu wielu milionów.

Wybuch wywołuje falę uderzeniową rozchodzącą się w otaczającej przestrzeni, formując mgławicę – pozostałość po supernowej. Znanym przykładem takiego procesu jest pozostałość po SN 1604, przedstawiona na fotografii.


Pozostałość po „Gwieździe Keplera”

Eksplozje supernowych są głównym mechanizmem rozprzestrzeniania w kosmosie wszystkich pierwiastków cięższych niż tlen oraz praktycznie jedynym źródłem pierwiastków cięższych od żelaza (powstałych w sposób naturalny). Cały wapń w naszych kościach czy żelazo w hemoglobinie zostały kiedyś wyrzucone w przestrzeń podczas wybuchu supernowej, miliardy lat temu. Supernowe "wstrzyknęły" ciężkie pierwiastki w przestrzeń międzygwiezdną, wzbogacając w ten sposób obłoki materii będące miejscem formowania nowych gwiazd. Te gwałtowne procesy zdeterminowały skład chemiczny mgławicy słonecznej, z której 4,5 miliarda lat temu powstał Układ Słoneczny i ostatecznie umożliwiły powstanie na Ziemi życia w takiej postaci, jaką obecnie znamy.

Klasyfikacja
Próbując wyjaśnić pochodzenie supernowych, astronomowie podzielili je ze względu na występowanie różnych linii absorpcyjnych w ich widmie. Pierwszym kryterium jest występowanie linii wodoru. Jeśli widmo supernowej zawiera ślady tego pierwiastka zalicza się ją do typu II, w przeciwnym wypadku – do typu I.

Wewnątrz głównych typów wyróżnia się jeszcze kilka podtypów, w zależności od występowania innych linii widmowych, bądź kształtu krzywej blasku:
Typ I - brak linii wodoru
Typ Ia - linie Si II na 615,0 nm
Typ Ib - linie He I na 587,6 nm
Typ Ic - słabe lub brak linii helu

Typ II - obecne linie wodoru
Typ II-P
Typ II-L


Gigantyczny wybuch supernowej

27
Rynek / Odp: Traktat o lokacji Cesarstwa
« dnia: 20 Wrzesień 2019, 08:04:45 »
Wasza Cesarska Mość, dziękuję za ratyfikację i przekazanie przedstawicielom Rzeczpospolitej podpisanego dokumentu. Traktat już umieściłem w skarbnicy Świętych Praw Cesarstwa. Myślę, że to wielki krok do przodu naszego kraju. Jesteśmy na oficjalnych mapach świata wirtualnego.  :)

29
Koszary wojsk państwowych / Odp: Wnioski o zakup wojsk
« dnia: 19 Wrzesień 2019, 09:34:12 »
Proszę o zgodę na zaciąg chorągwi katafraktów jako mojego oddziału przybocznego. Miejscem stacjonowania będzie zamek Kotor.

30
Wyprawy wojenne / Odp: Deus Vult! Odzyskać Ziemię Świętą!
« dnia: 19 Wrzesień 2019, 09:19:09 »
Ups, sugerowałem się tytułem jaki nosi wielki mistrz von Salza. Zatem idzie o Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego (tj. Krzyżaków).

Zaraz po przybyciu do Akki oddziału rycerzy Zakonu Templariuszy, wojska Vlada Petrowića opuściły miasto i ruszyły traktem na Trypolis, gdzie stanęły na odpoczynek. Tu Vlad pozostawił do dyspozycji wielkiego mistrza von Salzy, 30 000 pochodzące z łupów wojennych które cesarz nie chciał przyjąć, by przeznaczył je na odbudowę miasta. Po napojeniu koni i krótkim odpoczynku wojska Petrowića ruszyły dalej do Antiochii. 

Strony: 1 [2] 3 4 ... 11
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
psiakowaswora zameczek-rozmawiajmy world-anime zmiany-2tia magic-hogwart