Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

Wiadomości | * Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz

Strony: [1]
1
Rynek / Zaproszenie na koronację królewską
« dnia: 31 Grudzień 2021, 18:42:33 »

2
Rynek / Zaproszenie na koronację królewską
« dnia: 25 Maj 2021, 22:20:44 »

3
Co Słychać za Granicą / Zaproszenie na ślub
« dnia: 13 Luty 2021, 00:50:12 »
Z A P R O S Z E N I E
* * *
Jej Książęca Wysokość Beata Adrianna Zep i cześnik wileński Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz  mają radość zaprosić Drogich Przyjaciół na swój ślub, który odbędzie się w poniedziałek, dnia 15 lutego, w godzinach popołudniowych, w Katedrze w Wilnie. Uroczystości przewodniczyć będzie J. Em. abp Aureliusz Wawrzyniec kardynał Medycejski-Zep. Po Liturgii będzie można złożyć Nowożeńcom życzenia. Następnie zapraszają na wesele, które odbędzie się we dworze w Białowieży.

Serdecznie zapraszamy!
Beata & Michał

4
Tem Dalmacji / Przybycie kupców
« dnia: 30 Styczeń 2021, 22:48:25 »
Dzień poprzedni: http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=365&t=3447&p=55241#p55216

W sobotę, dnia 30 stycznia, granicę Cesarstwa przekroczyła karawana kupców. Przybyli tu z ziem węgierskich, zamieszkanych także przez Serbów. Droga podróżnych prowadziła jednak od samego Krakowa, z Polski. Wieźli rozmaite towary - tkaniny, wyroby rzemieślnicze, jak i żywność. Celem podróży był Konstantynopol. Na tych terenach klimat był łagodniejszy i cieplejszy, jednak i tutaj śnieg leżał na ziemi i drogach. Pogoda sprzyjała, a słońce przez większą część dnia widniało na niebie. Mróz nie był nazbyt silny, tylko wiatr od czasu do czasu wzmagał się. Widoczność była bardzo dobra i nie zanosiło się na żadne opady śniegu. Podróż przebiegła bezpiecznie, a tutejsi mieszkańcy są gościnni i życzliwi, choć charakteryzują się żywym i gwałtowniejszym temperamentem. Pod wieczór karawana dojechała do miasta Nisz, gdzie znalazła bezpieczne schronienie na noc.

5
Rynek / Zaproszenie na koronację królewską
« dnia: 13 Listopad 2020, 15:19:47 »

6
Forum Konstantyna / Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy
« dnia: 05 Październik 2020, 00:49:18 »
Jest to kontynuacja rozmowy: http://www.bizancjum.darmowefora.pl/index.php/topic,210.msg2980.html#msg2980

Rozumiem. Ja jeszcze nigdy nie uczestniczyłem (przynajmniej nic o tym nie wiem ;) ) we Mszy Świętej w NFRR, ale się tym interesuję.
Także ksiądz wikary z mojej Parafii odprawia Msze Święte w tej formie Rytu Rzymskiego co jakiś czas w Duszpasterstwie Tradycji Katolickiej mojej Archidiecezji, w pobliskim mieście.

W sumie, chciałbym kiedyś uczestniczyć we Mszy Świętej w tej formie.

Ja dzisiaj uczestniczyłem i służyłem we Mszy Świętej, sprawowanej przez biskupa (Msza inaugurująca obchody okrągłej rocznicy istnienia mojej diecezji; mój kościół parafialny jako kościół stacyjny) i uważam, że była odprawiana porządnie, pobożnie i w miarę spokojnie, z okadzeniami, z diakonem, śpiewana, z całkiem dobrym, moim zdaniem, kazaniem. Może i nie tak dobrze, jak to wygląda w mojej Archikatedrze (choć za dobrze nie wiem), ale jednak ładnie. :-)
Wiem, że nie wszystko było najlepsze, ale jednak.

Mam świadomość, jakie nieprawidłowości często się pojawiają, a niektóre u mnie chyba zawsze...
Jednak Msza Święta w ZFRR odprawiana zgodnie z przepisami jest jak najbardziej piękna.

Wiem, że NFRR ma liczne zalety, których może brakować ZFRR.
Z drugiej strony, ZFRR uwypukla może bardziej inne sprawy, przez co obie Formy Rytu Rzymskiego się wzajemnie uzupełniają.

Owszem, czytałem o przesłankach za „reformą reformy” i uważam, że niektóre rzeczy należałoby skorygować. Tym bardziej, że część z nich (jak odprawianie versus populum) to wyraz pewnej jakby mody, jak się zdaje, nie bardzo uzasadnionej teologicznie.
Kwestia udzielenia Komunii Świętej na rękę, to też kwestia, która w ostatnim czasie nabrała popularności, także w Polsce. U nas Komunia Święta jest w obecnym czasie w ten sposób udzielana, co jest poparte zgodą władz kościelnych (a w obecnym czasie zaleceniem). Ja jestem zwolennikiem przyjmowania Komunii Świętej do ust, jednak w obecnym czasie zdaje się, że na rękę jest bezpieczniej (choć podobno niektórzy uważają wręcz przeciwnie...). Uważam, że powinno się więcej wagi przyłożyć do odpowiedniego wyjaśnienia wiernym o konieczności traktowania Ciała Pańskiego z odpowiednią czcią. Bo zapewne bywa różnie... Także Komunikanty mogą być czasem bardziej kruche, no i cóż... Należy z wielką uwagą dbać o cześć Najświętszego Sakramentu.
Z tego, co kojarzę, to udzielanie Komunii Świętej na rękę nie było początkowo zezwolone przez Św. Pawła VI, ale został on postawiony przed faktem dokonanym - chyba w Holandii czy gdzieś tak czyniono - i zezwolił na udzielanie indultów. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

Są sprawy, kwestie, które należało by poprawić.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że wiele z nich to sprawy zewnętrzne. A liczy się Istota. W każdej ważnie sprawowanej Mszy Świętej/Boskiej Liturgii (oczywiście, zdecydowanie wypada, by była i godnie sprawowana) dokonuje się bezkrwawe uobecnienie Ofiary złożonej przez Pana Jezusa na Krzyżu. Niezależnie od rytu czy jego formy. Owszem, forma w postaci rytu znacząco pomaga w przeżywaniu Mszy Świętej, ale nie to jest najważniejsze.

Mam tylko nadzieję, że księża odprawiający te Msze Święte, na które uczęszcza Wasza Królewska Mość, należą do mających uregulowany status kanoniczny, bo wiadomo, jak to jest. Niestety, tak to bywa. :(

Ogólnie, cieszę się wzrostem zainteresowania NFRR, m.in. wśród ludzi młodych.

No cóż, rozpisalem się trochę. :)

7
Forum Konstantyna / Przyjazd do Konstantynopola
« dnia: 30 Sierpień 2020, 20:36:54 »

Pod wieczór, po przepłynięciu Cieśniny Bosfor i dopłynięciu do portu w Konstantynopolu, ze statku zeszła karawana kupców, którzy przybyli pod eskortą wojsk cesarskich. Ostatni odcinek ich drogi prowadził z Nikomedii. Jechali z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, z Warszawy, wysłani przez podkanclerzego, Michała Franciszka Lubomirskiego-Lisewicza.
Podczas jazdy karawana podziwiała krajobrazy oraz piękne, starożytne budowle - perły architektury bizantyjskiej. Podróż przebiegła bezpiecznie. Po drodze spotykano licznych podróżnych, w tym kupców, wiozących drogocenne nieraz towary.

Kupcy wraz z wozami i towarami wjechali do starożytnego miasta. Podziwiali piękno dawnych budowli. Zatrzymali się w zajeździe i umyli się po ciężkiej i długiej drodze, następnie ubierając się w odświętne stroje.
Po chwili odpoczynku ruszyli w stronę Bazyliki Hagia Sofia.

Ta monumentalna świątynia do tego stopnia zachwyciła podróżników, że nie byli w stanie wyksztusić ani słowa. Piękno tej budowli z pewnością na zawsze pozostanie w pamięci kupców.
,,Objawiała ona potęgę, majestat, mądrość, dobro i piękno Boga. Ogromna kopuła wznosząca się nad wnętrzem odzwierciedlała sklepienie Nieba. Człowiek po ujrzeniu tego nie moze już pozostać obojętny. Freski, licznie występujące na ścianach i sklepieniach, perła sztuki bizantyjskiej, ukazywały Potęgę i Moc Bożą i chwałę Świętych. - takie zapiski w swoim notatniku zostawił jeden z członków wyprawy.

Niedługo po wejściu do świątyni i wpadnięciu kupców w stan swoistej kontemplacji rozpoczęło się wieczorne nabożeństwo - Ἑσπερινός (Ehsperinos), w ruskich cerkwiach nazywany Wieczernią, zaś w Kościele Łacińskim Nieszporami zwane.

Piękna liturgia, przesycona wonnym dymem kadzideł, z bogatymi szatami zachwyciła podróżnych. Wieczorne światło słoneczne wpadało przez zachodnie okna, padając wprost na ikonostas z odpowiednio ułozonymi ikonami przedstawiającymi Trójcę Świętą, Chrystusa Pana oraz Świętych Pańskich. Dym kadzidła, oświetlany przez zachodzące słońce przyjmował niezwykły wygląd. Piękny, polifoniczny śpiew chorałowy przywoływał duszę do wzniesienia się jej do Pana.

Gdy nabożeństwo się zakończyło, kupcy wśród innych ludzi, posród których byli także rozmaici cudzoziemcy, pozostawali przez pewien czas w Bazylice. Kontemplowali Pana Boga. Czas nie miał już znaczenia.

Po pewnym czasie wyszli, obchodząc budowlę wokół i nie mogąc wyjść z podziwu dla starożytnych architektów, sztukmistrzów, budowniczych i artystów, którzy, z pomocą Bożą, wznieśli to piękne dzieło.

Oglądając się na Bazylikę raz po raz, podróżni oddalili się i zwiedzili Miasto, zwane drugim Rzymem. Następnie udali się na targ, gdzie następnego dnia planowali rozłożyć i sprzedawać swe towary, przywiezione z Rzeczypospolitej.

Kupcy przeszli się jeszcze po nadmorskich ścieżkach.
Gdy zapadł zmrok, wciąż jeszcze było ciepło. Udali się do zajazdu, gdzie się zatrzymali i poszli spać, uradowani tym, co przeżyli.
Na pewien czas zamierzają tu pozostać, po czym powrócą do swej Ojczyzny.

8
Maurycy Orański / Przybycie kupców
« dnia: 28 Sierpień 2020, 22:27:37 »

Przed południem, dnia 28 sierpnia, z Krymu wypłynął na Morze Czarne statek niosący na pokładzie karawanę kupców z Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mieli ze sobą rozmaite towary, ale przede wszystkim - zboże i wyroby rzemieślnicze. Zmierzali do Stolicy - Konstantynopola, gdzie zamierzali pozostać na dłużej. Zostali wyprawieni z Warszawy przez Pana podkanclerzego wielkiego, Michała Franciszka Lubomirskiego-Lisewicza.

Pogoda była świetna do żeglugi. Morze było względnie spokojne, a widok rozległy. Kupcy z zachwytem podziwiali oddalające się lądy.

Po pewnym czasie, przed oczami żeglarzy ukazał się ląd - była to już Azja Mniejsza wraz z największym miastem w okolicy - Synopą.
Po dopłynięciu do brzegu, kupcy po krótkim odpoczynku sprzedali kilku zainteresowanym pewną część towarów. Udali się na spoczynek.
Jutro ruszają w dalszą drogę.



9
Rynek / χαίρε
« dnia: 24 Sierpień 2020, 17:52:26 »
Witajcie,
Już dawno powinienem był się przywitać. :-)
Przybywam z Rzeczypospolitej Obojga Narodów, gdzie obecnie jestem podkanclerzym wielkim. Jego Cesarską Mość znam z wojska Rzeczypospolitej, gdzie występuje jako Karol von Tauer-Sienicki.
Cieszę się, że Rzeczpospolita i Bizancjum leżą na jednym kontynencie. Możemy jeszcze bardziej zacieśniać więzy między naszymi państwami.
Planuję wysłać do Bizancjum karawanę kupiecką. Za kilka dni powinna dotrzeć. Zastanawiam się jednak, gdzie powinienem umieścić wątek z wizytą kupców ode mnie. Mógłby to być dział terytorium, przez które będą przejeżdżać. Nadjadą, rzecz jasna, z zachodu. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie :-)

10
Rynek / Zaproszenie na Bal Królewski
« dnia: 20 Sierpień 2020, 10:28:01 »
Cytuj

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszam Jego Cesarską Mość Jana I Bizantyjskiego oraz wszystkich mieszkańców Cesarstwa Bizantyjskiego na Bal Królewski, inaugurujący panowanie Jego Królewskiej Mości Sebastiana Januarego II. Odbędzie się on dnia 21 sierpnia o godzinie 17-ej na Zamku Królewskim w Warszawie.


W imieniu JKM Sebastiana Januarego II,
Michał Franciszek
Lubomirski-Lisewicz
Podkanclerzy Wielki

Strony: [1]
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
zostangwiazda animalsoftheworld com kotytomy elitserienspeedway