Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

* Wiadomości | Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Gagik Bagratyda

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 92
46
Domena Koronna / Odp: Jerozolima
« dnia: 30 Listopad 2021, 18:48:44 »

Ostatnie wydarzenia w Konstantynopolu negatywnie wpłynęły zarówno na postrzeganie wyścigów rydwanów przez władze, jak i na morale stronnictw na terenach wiernych prawowitemu cesarzowi. Mimo to z okazji trzeciej rocznicy powstania Cesarstwa postanowiono zorganizować zawody w Jerozolimie, a że w mieście nie ma hipodromu, zamiast niego wykorzystano pewien plac. Nastroje Niebieskich były wyśmienite, ale nie mogli się tu spodziewać takiej popularności, jak w cesarskiej stolicy - tutejszy król otwarcie popierał Zielonych, którzy dla odmiany nie żywili większych nadziei na zwycięstwo. Biali i Czerwoni byli tutejszej publice niemal nieznani.

 Gdy jednak dano znak do startu i rozpoczął się wyścig, wszystkie stronnictwa szły niemal łeb w łeb. Dopiero po pierwszym okrążeniu Czerwoni zaczęli zostawać nieco w tyle i wkrótce dla wszystkich stało się jasne, że już nie wrócą na dawną pozycję. Natomiast Biali, bardziej zdeterminowani, dotrzymali kroku rywalom aż do początku trzeciego okrążenia. Rozpoczął się szaleńczy wyścig pomiędzy dwoma pozostałymi stronnictwami - zbyt szaleńczy... Na gwałtownym zakręcie w drugiej połowie trzeciego okrążenia woźnica Niebieskich wypadł z rydwanu; ciężko rannego słudzy zdołali wziąć z toru, a po chwili okiełznano i sprowadzono również konie. W tym czasie Zieloni w pełnym rozpędzie przekroczyli metę, co wzbudziło euforię wśród ich zwolenników - pierwsze zwycięstwo od miesięcy!

47
Forum Konstantyna / Odp: Różności o realnym Bizancjum.
« dnia: 29 Listopad 2021, 20:17:05 »
Tak, ale nie jest przez to mniej piękna.

48
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 28 Listopad 2021, 16:26:37 »
Nie mam pojęcia, jak to będzie z punktu widzenia prawnego, bo nie jestem prawnikiem; wydaje się, że jest to po prostu nieadekwatność stanu prawnego do stanu rzeczywistego - a raczej tak było kiedyś; obecnie używany jest zupełnie nowy obrzęd intronizacji papieskiej.

49
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 28 Listopad 2021, 14:14:59 »
Czy Patriarchą może zmienić przysięgę, niektórzy Papieże zmieniali obrządek wstąpienia na tron Piotrowy. Np. znieśli tiare

Po pierwsze, papieże od wielu wieków nie składają przysięgi koronacyjnej (choć, o ile wiem, nigdy jej nie zniesiono - po prostu przestano jej używać). Po drugie, mimo to tradycję powinno się zachowywać - i to jedna z przyczyn, dla której nie podoba mi się zniesienie koronacji papieskiej.

50
Bazylika Grobu Bożego / III Rocznica powstania Cesarstwa - liturgia
« dnia: 28 Listopad 2021, 13:46:35 »
Ι΄ Λουκᾶ

Αγγελικαί δυνάμεις

Cytuj
Anielskie moce zjawiły się przy Twoim grobie * i straże stały się jakby martwe, * a Maria stała obok grobu, * szukając najczystszego Twojego ciała. * Ty zniewoliłeś piekło, nie ulegając jego zakusom. * Spotkałeś Dziewicę, Dawco życia. * Powstały z martwych, Panie, chwała Tobie.

Cytuj
W imię Ojca i Syna i Świętego Ducha!
  Dziś obchodzimy zarówno trzecią rocznicę powstania Cesarstwa Rzymian, jak i niedawny, bo mający miejsce przed mniej niż dwoma tygodniami, jego powrót na nasze forum. Świętujemy zatem jednocześnie tak trwanie, jak i zmartwychwstanie naszej ojczyzny. Ten paradox przywodzi nam na myśl Chrystusa, który będąc - jako Bóg - nieśmiertelny, jako człowiek umarł i zmartwychwstał. Jak śpiewamy na początku każdej Liturgii katechumenów: "W grobie byłeś ciałem, w otchłani duszą, jako Bóg, w raju zaś z łotrem, a na tronie z Ojcem i Duchem Świętym siedziałeś, Chryste wszystko wypełniający, nieogarnięty." Tak i Cesarstwo Rzymian - jako idea odbicia na ziemi Królestwa Niebieskiego - jest wieczne, jako zaś jej realizacja w naszym życiu - doczesne.

  W dniu dzisiejszym nasze myśli bardziej niż ku Passze kierują się jednak ku innemu wydarzeniu liturgicznemu: otóż dzisiaj właśnie, zarówno w naszej wschodniej tradycji, jak i u naszych łacińskich braci, rozpoczyna się okres przygotowania do Narodzenia Pańskiego. Syn Stwórcy wszechrzeczy narodzi się w grocie, by tam właśnie, w podziemiach świata, rozpocząć rebelię przeciw uzurpatorskiemu Xięciu tego świata. Ten, do którego według prawa należy władza nad światem, odzyska ją działając nie z góry, lecz z dołu, gromadząc przy sobie wyrzutków i najbiedniejszych. I my dzisiaj musimy tak działać, wzorując się na naszym Panu, bowiem nie mamy dość siły, by w otwartej walce pokonać uzurpatora i odzyskać Nowy Rzym. Ufajmy jednak Bogu; Narodzony w jaskini wspomoże nas. Narodzenie Pańskie ma jeszcze drugi ważny dla nas aspekt: Przedwieczne Słowo wcieli się, zstępując w czas i przestrzeń. To, co należy do świata idei - a nawet nim jest - stanie się obecne w naszym materialnym świecie. Również w tym mamy naśladować, wedle swojej możności, naszego Pana - nasza ojczyzna ma stać się wcieleniem idei świętego Cesarstwa, typu Królestwa Niebieskiego.

  Lecz w tradycji łacińskiej okres ten ma również inny sens. Mamy stać się gotowymi nie tylko na święto Narodzenia, pierwszego przyjścia Chrystusa, lecz i na Jego powtórne przyjście - Paruzję. Równajmy drogi Temu, Który nadchodzi, by objąć należną Mu władzę nad niebem i ziemią i na wieki nad nimi królować. On jest celem drogi naszej ojczyzny, gdyż święte Cesarstwo, będące w całej swej chwale tylko odbiciem majestatu Bożego Królestwa, w Powszechnym Królowaniu Chrystusa znajdzie swoje wypełnienie. Niech czas ten będzie dla nas szczególnym wezwaniem, by nasz kraj jak najbardziej wypełniał swą ideę, tak, by nie było dla nas szokiem, gdy przyjdzie Pan i Jego Królestwo. Przyjdź Panie Jezu!


51
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 28 Listopad 2021, 12:51:39 »
Może nie nic, ale rzeczywiście nie powinien wiele zmieniać; nie jest od zmieniania, ale od podtrzymywania tradycji - stąd też niemożność spełnienia moich postulatów.

52
Forum Konstantyna / Odp: Różności o realnym Bizancjum.
« dnia: 27 Listopad 2021, 23:00:51 »
Z kolei dziś przypada 926. rocznica apelu bł. Urbana II na synodzie w Clermont, kiedy to rozpoczęła się chwalebna epoka wypraw krzyżowych. Z tej okazji warto posłuchać trochę krucjatowych pieśni. Do moich ulubionych należą "Les Terres Saintes" i "Chanterai por mon corage".

53
Rynek / Odp: Witam
« dnia: 27 Listopad 2021, 22:46:32 »
Cieszę się z przybycia Waszej Ekscelencji. Obchody rozpoczną się jutro liturgią w Bazylice Grobu Bożego.

54
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 27 Listopad 2021, 22:21:22 »
Może to czynić, ale w granicach tradycji - tak, by jej nie naruszyć. Przynajmniej według przysięgi; praktyka bywa nieco inna, ale ja nie chcę naśladować krzywoprzysiężców.

55
Forum Konstantyna / Odp: III Rocznica powstania Cesarstwa
« dnia: 27 Listopad 2021, 17:13:57 »
Rozesłałem zaproszenia w Skarlandzie, Rotrii, Rzplitej i na Santerze. Rocznica już jutro, więc musimy kończyć przygotowania.

W programie:
 Niedziela:
 - Liturgia w Bazylice Zmartwychwstania (Grobu Bożego) - zorganizuję ją ja;
 - defilada - sądzę, że poprowadzić ją winni król Jerozolimy i wielki mistrz, wtedy też basileus mógłby wygłosić przemówienie;
 - Uczta w pałacu królewskim - oczywiście organizacją powinien zająć się gospodarz; wtedy goście mogli by wygłosić swoje przemówienia.
 Poniedziałek:
 - Turniej rycerski (jeśli będzie dość chętnych, jeśli nie - z narracyjnymi uczestnikami) - zapewne organizować będzie go król Jerozolimy;
 - tzykanion - również liczę, że zajmie się nim gospodarz;
 - wyścigi rydwanów - zorganizuję je ja.

56
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 27 Listopad 2021, 16:54:48 »
Co to jest tradycja ?
Co to jest pilnowanie tradycji ?
Każdy Patriarchą sam decyduje
Nie!
Tradycja to jest to, co przekazali nam poprzednicy - z łacińskiego tradere, czyli przekazać.
Pilnowanie tradycji to dbanie o to, by nie utracić nic z tego, co otrzymaliśmy: "Tradidi quod et accepi" - Przekazałem to, co otrzymałem.
Patriarcha nie decyduje o tym, bo to, co należy do tradycji, a co nie, nie jest zależne od woli patriarchy; on może co najwyżej badać tradycję, by poznać, co do niej należy, lecz nie może jej zmieniać.

57
Co Słychać za Granicą / Odp: Rotria
« dnia: 26 Listopad 2021, 22:47:17 »
Wybór dokonany.

58
Wyprawy wojenne / Odp: Rekonkwista
« dnia: 25 Listopad 2021, 23:02:10 »
Mogę podesłać baterię balist (niestety tylko jedną) z Edessy, ale to zajmie kilka dni (przynajmniej).

59
Forum Konstantyna / Odp: Muzyka
« dnia: 25 Listopad 2021, 23:01:03 »
Niestety nie widzę filmu. Arabski nie jest taki dziwny, w końcu społeczność arabskojęzycznych schizmatyków (i unitów) jest całkiem liczna w patriarchatach Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy.

60
Wyprawy wojenne / Odp: Rekonkwista
« dnia: 25 Listopad 2021, 21:43:33 »
Sądzę, że maksymalnie mogą uzbroić (jeśli mają tyle broni) najwyżej 20 tys. ludzi albo trochę mniej, ale ich wartość bojowa będzie niska. Pamiętajmy, że zasadniczo antiocheńscy buntownicy to cywile.

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 92
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
galactikfootball wwwvirtualpets watachawilkow masters gangptr