Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

Wiadomości | * Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Maurycy Orański

Strony: 1 ... 4 5 [6]
76
Maurycy Orański / Synopa
« dnia: 19 Marzec 2019, 18:42:24 »
W ciągu około 2500 lat Synopę w różnych okresach osiedlali się Grecy (pod koniec VII, pod koniec V i IV – III w pne), Rzymianie w połowie I wieku pne oraz Turcy od początku XII wiek.

Grecka kolonia Synopa została założona przez Jonów z miasta Miletu . Synopa wydawała własną monetę, zakładała kolonie i nadała nazwę pigmentowi czerwonej ziemi zwanemu sinopią , który wydobywano w Kapadocji w celu wykorzystania w całym starożytnym świecie a rozprowadzano z portu w Synopie.  Niektórzy uczeni datowali najwcześniejszą grecką kolonizację Synopy na VII wiek . przed Chrystusem podczas gdy inni zaproponowali wcześniejszą datę w 8 wieku. Chociaż istnieją dowody pisane na wcześniejsze osadnictwo, znaleziono dowody archeologiczne dotyczące osadnictwa greckiego wokół regionu Morza Czarnego , począwszy od końca VII wieku.

Synopa była strategicznie zlokalizowana wśród szlaków handlowych, które rozwijały się na południowym wybrzeżu Morza Czarnego, ale pozostawała stosunkowo odizolowana od innych społeczności śródlądowych do IV wieku pne. Istnieją pisane dowody wczesnych powiązań między Kolchidą i Synopą w tradycji mitologicznej. Pisma Strabona odwołują się legendarnego założyciela Synopy, Autolykosa -Argonauty . Polybius opisał Sinope jako „na  drodze do Fasis ”.  Perska ekspansja w IV wieku zakłóciła kontrolę Synopy nad jej wschodnimi koloniami, w tym Trapezunt (dzisiejszy Trabzon). Satrapa Datames II na krótko zajął miasto około 375 pne. Istnieją archeologiczne dowody na zwiększoną aktywność gospodarczą między miastem portowym  a otaczającymi je obszarami śródlądowymi w okresie od 4 do 1 wieku. PNE. Wydaje się, że Synopa zachowała niezależność od panowania Aleksandra Wielkiego i dzięki pomocy Rodos odparła napaść Mitrydatesa II z Pontu w 220 rpne. Synopa ostatecznie poddała się przed Pharnacesem I w 183 rpne, po czym stała się stolicą Królestwa Pontyjskiego .

Rzymski generał Lucullus podbił Synopę w 70 roku pne, a Juliusz Cezar ustanowił rzymską kolonię Colonia Julia Felix, w 47 pne. Mithradates Eupator urodził się i został pochowany w Synopie. Było to miejsce urodzenia Diogenesa , Diphila , poety i autora komedii i chrześcijańskiego heretyka z II wieku naszej ery, Marcjana .

Po podziale Cesarstwa Rzymskiego w 395 r. Synopa pozostała w Bizancjum . Jego historia we wczesnym okresie bizantyjskim jest niejasna, z wyjątkiem pojedynczych wydarzeń: została wykorzystana przez Justyniana II jako baza do rozpoznania Chersonu , uczestniczyła w buncie tematu Armeniaca w 793 r., Była miejscem proklamacji Teofobosa jako cesarza przez jego oddziały  w 838 r. i przeżyła jedyny atak Arabów w 858 r.

W 1081 r. Miasto zostało zdobyte przez Turków seldżuckich , którzy znaleźli tam spory skarbiec, ale wkrótce został on odzyskany przez Alexiosa I Komnenosa , wprowadzając okres dobrobytu pod dynastią Komnenów .Po złupieniu Konstantynopola przez czwartą krucjatę w 1204 roku, zostało włączone do Cesarstwa Trapezuntu  przez Davida Komnena, aż  do czasu gdy Seldżucy  zdobyli miasto w 1214. Miasto powróciło na do  Trapezuntu w 1254 r, a następnie do Bizancjum. Obecnie miasto rozwiaj się dzięki handlowi z pozostałymi częściami Bizancjum i Republiką Genui oraz jej koloniami, glównie na Krymie.

77
Forum Konstantyna / Ranking aktywności
« dnia: 09 Marzec 2019, 07:10:09 »
Zobaczyłem na ostani ranking aktywności i plasowalibyśmy się na 9 miejscu gdyby nas ujęto. Moim zdaniem to dość dobry wynik.

78
Turnieje i zabawa / Turniej Myśliwski
« dnia: 20 Luty 2019, 21:07:28 »
Mości Panowie!
Póki mamy rozejm chciałbym zaproponować zabawę- Turniej Myśliwski. Polegałby on na zagraniu w tą grę. w trybie swobodne polowanie i zamieszczeniu zrzutu ekranu z polowania (jednego dziennie. O zwycięstwie decydowałyby naliczone przez system punkty.

80
Jan I Bizantyjski / Budowa nowego zamku
« dnia: 24 Styczeń 2019, 22:03:32 »
Etokles z polecenia cesarskiego opuścił front hiszpański i udał się na granicę seldżucką . Miał tam wybudować ogromny zamek. Wyposażony w ogromne środki finasowe i kilkusetosobawą eskortę rozpoczął poszukiwania robotników i miejsca na budowę fortecy.

Strony: 1 ... 4 5 [6]
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
republikasarmacka maxplaying arminair pegasus off-road4x4wiki