Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

Wiadomości | * Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Vlad Petrowić

Strony: 1 [2]
16
Koszary wojsk państwowych / Katafrakci - ciężka jazda
« dnia: 10 Sierpień 2019, 12:11:43 »
Katafrakci czyli ciężko opancerzona jazda złożona z najmożniejszych. Na polu bitwy miała ona za zadanie rozbijać słabiej opancerzone formacje wroga i wprowadzać w trwogę. Była to formacja silnie zdyscyplinowana i dobrze wyszkolona, przez co nie można odmówić jej skuteczności. Główną bronią katafraktów była ok. 3 metrowa włócznia kontarion. Bronią boczną był miecz spathion lub jednosieczna szabla paramerion. Katafrakci czasem używali też maczug matzoukion. Do X wieku kolejną bronią katafrakty był łuk refleksyjny, został on jednak wycofany z wyposażenia „podstawowego” i przetrwał u części jezdnych, którzy działali jako konni łucznicy. Zgodnie z reorganizacją na 5 katafraktów przypadało 2 strzelających z łuku. Ciekawym elementem uzbrojenia były też ciężkie rzutki martiobarbuli podobne do plumbata używanych przez wojsko Rzymian nawet do VII wieku. Niewielkie pociski jeźdźcy trzymali pod siodłem. Oprócz broni konny wojownik dzierżył też okrągłą tarcze o średnicy 90 cm, wyposażoną w podwójny imacz i rzemień, dzięki któremu można było przewiesić ją przez ramie.


To jednak nie uzbrojenie, a wielowarstwowe opancerzenie wyróżniało katafraktów na polu bitwy. Podstawą był pikowany kaftan zoupa i epilorikon; grubość tego ostatniego dochodziła do 5cm. Jego długie rękawy można było podwijać do ramion, a ręce wypuszczać w specjalnych otworach znajdujących się w miejscu pachy, przez co nie blokował on swobody ruchu. Na lub pod pikowanym pancerzem noszono lamelkę zwaną klibanion lub zbroję łuskową sięgającą do kolan, czasem z krótkimi rękawami. Głowę katafrakty chronił tzw. spangenhelm zwieńczony ozdobną kitą. Dodatkową ochroną było pokrycie twarzy dwuwarstwową kolczugę z otworami na oczy. Ramiona jeźdźca chronione były przez szynowe karwasze cheiropsella i manikelia, golenie zaś opancerzano z pomocą osłon o tej samej formie zwanych podopsella, chalkotouba. Czasem wzmacniano też ochronę ramion z pomocą blaszanych naramienników. Na dłonie katafrakci zakładali skórzane rękawice wzmocnione kolczugą.

Katafraktów wyróżniało też to, że ich konie często również chroniono pancerzem czyli tzw. ladrami. Były to konstrukcje pikowane, lub łuskowe, włączając płytowy hełm koński. Katafrakci przewyższali ciężarem swojego opancerzenia zachodnioeuropejskie rycerstwo. Ich wielowarstwowe pancerze były prawie nie do sforsowania przez większość ówczesnej broni. Jeździe „superciężkiej” towarzyszyła też konnica słabiej opancerzona a zwłaszcza warci uwagi, konni łucznicy.

17
Komnata Astrologii / Komety i Meteory
« dnia: 09 Sierpień 2019, 09:31:10 »
Komety

Kometa to małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który "wieje" zawsze od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.


Kometa wykazuje aktywność, kiedy przebywa w pobliżu gwiazdy, a potem znika w odległych rejonach układu planetarnego, gdzie przyjmuje postać zamarzniętej kuli skalno-lodowej. Jądro komety zbudowane jest z mieszaniny pyłów i drobnych odłamków skalno-lodowych, składających się z lodu wodnego, zestalonego dwutlenku węgla, amoniaku i metanu.
Ruch komet jest podatny na wpływy grawitacyjne innych ciał. Niekiedy komety pojawiają się niepostrzeżenie w centrum układu planetarnego i zderzają się z innymi ciałami. Komety okresowe stale tracą materię podczas każdego przelotu w pobliżu gwiazdy, co prowadzi do ich powolnego niszczenia. Kometa, która zanadto zbliży się do gwiazdy lub planety gazowej, może zostać rozerwana na wiele mniejszych ciał, tworzących formację obiektów mknących z ogromną prędkością. Na swoim torze komety pozostawiają drobiny materii. Przejście jakiejś planety przez taki obszar może być przyczyną wystąpienia roju meteorów.


W starożytności powszechne było przekonanie, że komety wieszczą nieszczęście. Nagłe pojawienie się komety na firmamencie interpretowano jako atak bóstw lub innych nadnaturalnych bytów zamieszkujących niebiosa skierowany przeciw mieszkańcom Ziemi. Niektórzy naukowcy sądzą, że występujące w starożytnych tekstach nawiązania do "spadających gwiazd" obecne w eposie o Gilgameszu, Apokalipsie lub Księdze Henocha mogą odnosić się do komet lub bolidów.

18
Komnata Astrologii / Galaktyki
« dnia: 08 Sierpień 2019, 08:53:59 »
Galaktyki
Galaktyki to skupiska układów planetarnych, gwiazd i mgławic. Gwiazdy grupują się w galaktyki dzięki siłom grawitacji. Wszystko, co znajduje się w galaktyce krąży wokół jej środka, zwanego jądrem galaktyki. Najlepiej znaną nam gwiazdą jest Słońce, wchodzące w skład Drogi Mlecznej.

Droga Mleczna
Naszym domem jest Droga Mleczna o spiralnych ramionach, w których znajdują się gorące, biało - niebieskie gwiazdy - olbrzymy, gorętsze od Słońca. Drogę Mleczną widać na niebie jako jasny pas rozciągający się wzdłuż płaszczyzny równika Galaktyki. Pas ten to nic innego jak miliardy gwiazd znajdujących się w obrębie dysku galaktycznego. Jądro naszej Galaktyki świeci światłem pomarańczowo - czerwonym. Pochodzi ono od czerwonych olbrzymów, starych gwiazd. W Drodze Mlecznej znajdują się także mgławice, z których powstają nowe gwiazdy. Jądro Drogi Mlecznej otaczają skupiska gwiazd zwane gromadami kulistymi. Słońce i planety Układu Słonecznego wchodzą w skład ramienia Oriona. Układ Słoneczny znajduje się w odległości około 2/3 jego długości licząc od środka Drogi Mlecznej. Słońce wraz z planetami otaczającymi je porusza się wokół środka naszej Galaktyki. Układ Słoneczny potrzebuje aż 230 milionów lat, by raz okrążyć środek naszej galaktyki.


19
Komnata Astrologii / Ziemia i Książyc
« dnia: 07 Sierpień 2019, 12:24:10 »
Ziemia
Trzecia, licząc od Słońca, oraz piąta pod względem wielkości planeta Układu Słonecznego. Uformowała się 4,54 ± 0,05 miliarda lat temu, a życie pojawiło się na jej powierzchni w ciągu pierwszego miliarda lat po uformowaniu. Następnie, biosfera ziemska wpłynęła na atmosferę i inne czynniki abiotyczne planety, umożliwiając rozwój organizmów aerobowych oraz powstanie ozonosfery. Rozwój życia na lądzie umożliwiła powłoka ozonowa, zmniejszająca natężenie promieniowania ultrafioletowego oraz magnetosfera, odbijająca cząstki wiatru słonecznego.

Litosfera podzielona jest na kilkadziesiąt segmentów nazywanych płytami tektonicznymi, które przez miliony lat przesuwają się względem siebie, co prowadzi do znacznej zmiany położenia kontynentów w czasie. Powierzchnię w 70,8% zajmuje woda wszechoceanu zawarta w morzach i oceanach; pozostałe 29,2% stanowią kontynenty i wyspy. Niezbędnej do życia na Ziemi wody w stanie ciekłym nie wykryto na powierzchni innych ciał niebieskich. Wnętrze Ziemi składa się z grubego płaszcza, płynnego jądra zewnętrznego (generującego pole magnetyczne) oraz stałego jądra wewnętrznego.
Ziemia oddziałuje grawitacyjnie z innymi ciałami w przestrzeni kosmicznej. Planeta wykonuje jedno okrążenie wokół Słońca raz na każde 366,256 obrotów wokół własnej osi. Czas jednego okrążenia wokół Słońca nazywa się rokiem gwiazdowym i odpowiada 365,256 dniom czasu słonecznego. Nachylenie osi Ziemi do prostej prostopadłej do płaszczyzny orbity wynosi 23,45°, co prowadzi do rocznych wahań oświetlenia, które powodują m.in. występowanie pór roku. Wokół Ziemi krąży jeden naturalny satelita – Księżyc, który orbituje wokół niej od ok. 4,53 miliarda lat. Wywołuje on pływy morskie i stabilizuje kąt nachylenia osi obrotu względem orbity. Bombardowanie przez komety we wczesnej historii Ziemi przyczyniło się do powstania oceanów, a upadki pojedynczych planetoid mogły prowadzić do niektórych masowych wymierań.

Zasoby naturalne skorupy ziemskiej i umiejętność ich przetworzenia zapewniają przetrwanie m.in. globalnej populacji ludzkiej. Populacja ta podzielona jest politycznie na około 200 niepodległych państw. W kulturze ludzkiej wykształciły się różne poglądy na temat planety, takie jak personifikacja w postaci bóstwa, wiara, że Ziemia jest płaska, oraz nowoczesna idea świata jako wrażliwego, zintegrowanego środowiska. Przewiduje się, że za około 7,59 mld lat planeta zostanie wchłonięta przez atmosferę Słońca i ulegnie zniszczeniu.


Charakterystyka Ziemi

Średnia odległość od Słońca   149 597 890 km  (1,000 j.a.)
Obwód orbity                      924 375 700 km
Średnica równikowa                  12 756,2 km
Średnica biegunowa                  12 713,6 km
Przeciętna średnica                     12 742 km
Rok gwiazdowy                         365,256 dnia
Temperatura powierzchni   
     min. -88°C / 185K
     średnia  +15 °C / 288K
     maksymalna +58 °C /   331K
Skład atmosfery
     Azot 78,084%,
     Tlen 20,946%,
     Argon 0,934%,
     Dwutlenek węgla 0,0385%

20
Komnata Astrologii / Zodiak i Gwiazdozbiory
« dnia: 06 Sierpień 2019, 08:01:16 »
Zodiak i Gwiazdozbiory

W astronomii jest 12 znaków zodiaku. Jest to podział ekliptyki na 12 równych części. Natomiast gwiazdozbiorów jest na ekliptyce 13 i mają one różne wielkości. Nie należy mylić znaków Zodiaku z gwiazdozbiorami.
Punkty przecięcia równika niebieskiego z ekliptyką nazywa się punktami równonocy: wiosennej i jesiennej. Punkt równonocy wiosennej przyjmuje się za kalendarzowy początek astronomicznej wiosny i w tym czasie Słońce wchodzi w astrologiczny znak zodiaku Barana (nie mylić z gwiazdozbiorem Barana). Analogicznie początkiem jesieni jest równonoc jesienna, kiedy to Słońce wchodzi w astrologiczny znak zodiaku Wagi.

Zodiak
Długość ekliptyczna / Nazwa / Chwila wstępowania Słońca w znak

0°     Baran.........20 marca, godz. 12:44   Słońce wchodzi w znak w chwili równonocy wiosennej
30°   Byk............20 kwietnia, godz. 00:43   
60°   Bliźnięta......20 maja, godz. 23:49   
90°   Rak............1 czerwca, godz. 07:45   Słońce wchodzi w znak w chwili przesilenia letniego
120° Lew............22 lipca, godz. 17:36   
150° Panna.........23 sierpnia, godz. 01:41   
180° Waga..........22 września, godz. 23:18   Słońce wchodzi w znak w chwili równonocy jesiennej
210° Skorpion.....23 października, godz. 08:45   
240° Strzelec.......22 listopada, godz. 05:23   
270° Koziorożec...21 grudnia, godz. 18:47   Słońce wchodzi w znak w chwili przesilenia zimowego
300° Wodnik........19 stycznia, godz. 23:40   
330° Ryby...........18 lutego, godz. 13:47


Gwiazdozbiory na ekliptyce
Data "wchodzenia" Słońca w obszar danego gwiazdozbioru zmienia się w czasie. Jest to spowodowane ruchem precesyjnym Ziemi.

Okresy pobytu Słońca na tle kolejnych, nieregularnych odcinków ekliptyki:
Nazwa - Nazwa łacińska / Symbol - Daty / Słońce w gwiazdozbiorze
Baran - Aries....................19 IV – 13 V....   25 dni
Byk - Taurus....................14 V – 19 VI....   38 dni
Bliźnięta - Gemini..............20 VI – 20 VII...  30 dni
Rak - Cancer....................21 VII – 9 VIII..   21 dni
Lew - Leo........................10 VIII – 15 IX.   37 dni
Panna - Virgo...................16 IX – 30 X...    44 dni
Waga - Libra....................31 X – 22 XI...    23 dni
Skorpion - Scorpio............23 XI – 29 XI..      7 dni
Wężownik - Ophiuchus......30 XI – 17 XII..    18 dni
Strzelec - Sagittarius........18 XII – 18 I..     32 dni
Koziorożec - Capricornus...19 I – 15 II...       28 dni
Wodnik - Aquarius............16 II – 11 III...     24 dni
Ryby - Pisces..................12 III – 18 IV..     38 dni

21
Komnata Astrologii / Układ Słoneczny
« dnia: 04 Sierpień 2019, 11:10:24 »
Układ Słoneczny
Składa się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich. Ciała te to osiem planet, ponad 160 znanych księżyców, pięć planet karłowatych i miliardy (a być może nawet biliony) małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny.

Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: Cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars). Pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun). Drugi pas – pas Kuipera, składający się z obiektów skalno-lodowych. Za pasem Kuipera znajduje się dysk rozproszony, dużo dalej heliopauza i w końcu hipotetyczny obłok Oorta.
Odkryto także pięć planet karłowatych: Ceres (największy obiekt w pasie planetoid), Pluton, Haumea, Makemake (drugi co do wielkości obiekt w pasie Kuipera) i Eris (największy znany obiekt w dysku rozproszonym).

Sześć z ośmiu planet i trzy z planet karłowatych mają naturalne satelity, zwane księżycami. Każda z planet zewnętrznych jest otoczona pierścieniami złożonymi z pyłu kosmicznego. Wszystkie planety, z wyjątkiem Ziemi i Urana (który zawdzięcza nazwę greckiemu bóstwu Uranosowi), noszą imiona bóstw z mitologii rzymskiej.
Szacuje się, że formowanie się i ewolucja Układu Słonecznego rozpoczęły się 4,6 miliarda lat temu, gdy na skutek grawitacyjnego zapadnięcia się części niestabilnego obłoku molekularnego rozpoczął się proces formowania Słońca i innych gwiazd. Układ wciąż podlega ewolucyjnym i chaotycznym zmianom i nie będzie istniał wiecznie w obecnej postaci. Za około 2 - 5 miliardów lat możliwe jest zderzenie Galaktyki Andromedy z Drogą Mleczną, a w ciągu około 5 miliardów lat Słońce powiększy wielokrotnie swoją średnicę, stając się czerwonym olbrzymem, co doprowadzi do zniszczenia planet skalistych, wliczając w to Ziemię. Następnie Słońce odrzuci swoje zewnętrzne warstwy jako mgławicę planetarną i przekształci się w białego karła, którego temperatura i jasność będą stopniowo spadać aż do całkowitej "śmierci" gwiazdy. Przypuszcza się, że Słońce następnie zmieni się w czarnego karła, jednak nie można tej teorii potwierdzić ani obalić, gdyż wszechświat jest zbyt młody, aby powstały tego typu obiekty.


22
Vlad Petrowić / Cetinje
« dnia: 03 Sierpień 2019, 18:35:19 »
Cetinje (Cetynia)

Miasto położone u podnóża masywu Lovćen na wysokości ok. 650 m n.p.m. Ulokowano tu garnizon chorągwi katafraktów cesarskich.


23
Vlad Petrowić / Budva
« dnia: 03 Sierpień 2019, 18:07:41 »
Budva

Już od IV wieku p.n.e. istniała tu osada iliryjska, a później kolonia grecka Buthoe. W 168 roku p.n.e. miasto wraz z całą okolicą zostaje zdobyte przez Rzym. Za czasów rzymskich otrzymało nazwę Butua i było częścią prowincji Illyricum (w czasach Republiki), a później Dalmatia (w czasach Cesarstwa). Wówczas rozwinął się tu handel oraz uprawa winorośli i oliwy. Największy rozkwit miasta przypadał na I i II wiek n.e. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i jego podziale na Wschód i Zachód, miasto znalazło się pod rządami Cesarstwa Bizantyńskiego. Leżąc w obszarze granicznym obu potęg, obie kultury mocno wpływały na mieszkańców miasta i odcisnęły swój ślad na jego historii.


24
Rynek / Prośba o zatwierdzenie herbu
« dnia: 03 Sierpień 2019, 09:16:07 »
Wasza Cesarska Mość
Proszę o zatwierdzenie herbu dla rodu Petrowićów. 

25
Warsztat wyrobu broni i machin oblężniczych / Machiny Wojenne
« dnia: 29 Lipiec 2019, 17:18:48 »
MACHINY WOJENNE               

Wykorzystywane zarówno przez oblegających jak i przez oblężonych. Umożliwiają wojownikom obu stron zbliżenie się do siebie w celu nawiązania walki bezpośredniej, szczególnie są pomocne przy szturmach i oblężeniach miejsc ufortyfikowanych. Początkowo były to drewniane palisady, później, kamienne mury. Wraz z rozwojem umocnień, udoskonalano metody zdobywania takich fortyfikacji. Stosowane wysokie, wyposażane w drabiny, wieże na kołach, które mogą bezpiecznie zbliżyć się do murów, umożliwiając bezpośredni atak na siły obrońców. Mobilne tarany służą do rozbijania zamkowych bram. Katapulty i balisty miotają w stronę obrońców strzały, głazy lub płonące pociski.           


26
Stadnina Uczelniana / Wszystko o koniach
« dnia: 29 Lipiec 2019, 08:21:34 »
Budowa Konia

Części ciała

Uzębienie konia
Końskie zęby stale rosną, mniej więcej 4 mm rocznie. Są one systematycznie ścierane ok. 2 mm na rok, wskutek rozcierania pobieranego pokarmu. Szczęka jest szersza niż żuchwa, dlatego zęby trzonowe i przedtrzonowe ścierają się nierównolegle, pod kątem. Miękki pokarm powoduje, że zęby trzonowe i przedtrzonowe nie ścierają się równomiernie na całej powierzchni, co powoduje że na zewnętrznej stronie zębów górnych i wewnętrznej stronie zębów dolnych tworzy się ostra jak nóż krawędź. Należy przynajmniej raz do roku skontaktować się z weterynarzem, który sprawdzi stan uzębienia zwierzęcia i w razie potrzeby odpowiednio je starnikuje. Problemy związane z uzębieniem przekładają się bardzo często na kłopoty w pracy z końmi – trudności przy kiełznaniu, niespokojna głowa, nieakceptowanie wędzidła, problemami z pobieraniem pokarmu oraz przeżuwaniem.

27
Stadnina Uczelniana / Rasy Koni
« dnia: 29 Lipiec 2019, 08:13:51 »
Rasy Koni

Konie gorącokrwiste
Konie o dużej sprawności fizycznej, które mają cechy konia sportowego. Użytkowane są najczęściej w sportach konnych i na wyścigach[. Są energiczne, przystosowane do pracy w szybkim ruchu. Mają żywy temperament i lekką budowę, co jest ich charakterystyczną cechą.

Konie gorącokrwiste hodowane są najczęściej z udziałem krwi koni angielskich lub arabskich – ras gorącokrwistych hodowanych w największej czystości. Kolejnym przykładem typowego konia gorącokrwistego jest koń angloarabski.

Konie zimnokrwiste
 konie silne i masywne, odróżniające się od gorącokrwistych temperamentem i budową. Są zazwyczaj spokojniejsze, mniej ruchliwe i potężniejsze. Są to konie robocze, używane między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe. Zazwyczaj pracują w stępie. Konie zimnokrwiste hoduje się bez udziału krwi koni gorącokrwistych lub z bardzo małym jej udziałem. Najbardziej znane rasy koni zimnokrwistych to: shire, perszeron, koń belgijski, koń ardeński

28
Sala wychowawcza / Stan Rycerski
« dnia: 28 Lipiec 2019, 10:14:08 »
Stan Rycerski

Rycerze posiadali specjalny status społeczny i byli przedstawicielami uprzywilejowanej warstwy feudalnej. Jako wasale – osoby podlegające zwierzchności swojego seniora – zobowiązani byli do pełnienia służby wojskowej i do ochrony swojego pana w zamian za przywileje. Ich postępowanie opierało się na specjalnym etosie z uwzględnieniem kodeksu rycerskiego. Godność rycerza była nadawana giermkowi podczas ceremonii pasowania.

W XIII i XIV wieku rycerstwo przekształciło się w szlachtę. W większości państw europejskich tytuł rycerski stał się jednym z niższych tytułów szlacheckich, np. we Francji jako – chevalier, w Niemczech i Monarchii Austro-Węgierskiej – Ritter, w Wielkiej Brytanii – knight . W Polsce z uwagi na zasadę równości szlacheckiej rycerstwem tytułowano ogół szlachty, stosując też określenia kawaler (tytuł szlachecki) lub formę łacińską – equitus.


29
Wasza Cesarska Mość

Przedkładam prośbę o nadanie mi obywatelstwa Cesarstwa Bizantyjskiego. Pragnę włączyć się w życie tutejszej społeczności i podjąć prace na rzecz rozwoju jednej z prowincji. Najchętniej zamieszkał bym w okolicy Cetynii skąd wywodzi się mój ród Petrowićów.

30
Wasza Cesarska Mość, Panowie

Przygotowałem baner i wstawiłem. Proszę o uwagi. Jak nie przypadnie panom do gustu to poprawimy albo zrobię coś innego.
Zmieniłem tez kolor na szary, który w moim przekonaniu bardziej pasuje do całości.

Teraz kwestia awatarów. Mają zostać jak są, czy powiększamy je troszkę np 30x45mm.

Strony: 1 [2]
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
lols-rp sue vagraciborz kursor japonia