Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: Nauka w Bizancjum  (Przeczytany 1324 razy)

Akrypa Ali Shariati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Renoma +0/-0
  • Retorka
    • Zobacz profil
Nauka w Bizancjum
« dnia: 14 Kwiecień 2020, 23:05:17 »
Zgodni z sugestiami jakie się pojawiły w reakcji na mój post powitalny chciałabym zaproponować działalność edukacyjną w Bizancjum. Kwestie jakie należy przy tym są dwojakiej natury. Po pierwsze organizacji samych zajęć. Po drugie samego miejsca gdzie miałoby miejsce kształcenie.

Po pierwsze model kształcenia

Pomysł A
W Wielkiej Uczelni Rycerskiej przedstawiono model w pełni wzorowany na średniowiecznym nauczaniu europy zachodniej. Wydaje on się z wielu powodów nie do zrealizowania w ramach mikronacji, nikt przecież nie planuje tu nauczać na poważnie medycyny a i jak pojąć gramatykę tutaj? Jeśli mamy na myśli naukę łaciny lub greki to nikt zapewne nie przejdzie przez pierwszą naukę wyzwoloną a jeśli gramatykę polską to nie ma sensu nauczać ją bo w sposób zadowalający zapewne wszyscy z niej już tutaj korzystają. Jednak nie ma też powodu by samą inspirację odrzucać w całości, należy bardziej kierować się intuicją twórców systemu niż dokładnie kopiować. Nauki bym zmienił i dzięki temu dostosował do naszych wymagań.
Proponowałabym taki układ:
Trivium:
- Katechetyka - W tym znaczeniu byłaby to nauka podstaw wiary przygotowująca i ubezpieczająca do dalszych badań natury rzeczy.
- Dialektyka  - Podstawy logiki arystotelowskiej  i generalnie chodziło by o to by nauczyć się formułować swoje myśli w sposób uporządkowany i poprawny.
- Retoryka - Gdy już wiara jest i wiemy jak mówić sensownie, przychodzi czas na to by nauczyć się mówić to w sposób piękny.
Quadrivium:
- Filozofia - Nauka o rzeczywistości ziemskiej.
- Prawo - Nauka o rzeczywistości przepisów.
- Teologia - Nauka o rzeczywistości nadziemskiej.
- Historia - Nauka o rzeczywistości minionej.
Trivium polegałoby na przejściu każdej z tych 3 nauk. Taki kurs wydaje mi się, że mógłby zawierać 30 wykładów (ambitni by mogli w miesiąc przerobić przez 1 dziennie). By następnie w takim samym czasie dokonać Quadrivium ale tu już w dowolnym wyborze. Oczywiście przyjecie takiego systemu wymagałoby pomocy Kościoła Rotryjskiego. Nie wyobrażam sobie bym to ja miała zajmować się Katechezą czy Teologią. Kompetencji sobie nie odmawiam lecz jeśli takie kształcenie ma mieć sens w Bizancjum potrzeba tutaj osoby o nie zachwianej Ortodoksji.
Wykłady oczywiście byłyby dość wolne. Chętni by przychodzili, czytali a jeśli by byli zainteresowani wejściem na wyższe stadium wystarczyłoby np. w wypadku katechetyki krótka rozmowa o zasadach wiary z duchownym a np. retoryki krótka mowa popisowa. 

Pomysł B
A więc oparcie się nie na systemie średniowiecznym lecz antycznym. Odtworzenie Akademii. Model ten byłby bardziej prostolinijny i opierał się na niezależnych szkołach. W takim przypadku ja po prostu otworzyłabym Akademie Retoryki w jakimś miejscu i tam zajmowała się tą tematyką. Jeśli by byli chętni wtedy można by rozszerzać zagadnienia na poezje, filozofię, estetykę czy inne dziedziny. Ja osobiście mogłabym nawet nauczać Greki (z łaciną tak dobrze nie stoję ale na upartego też) osoby ambitne, choć to już zbyt dużo czasu by kosztowało a właśnie nauczanie w mikronacjach musi być dużo prostsze.   

Po drugie miejsce kształcenia

Propozycja 1:
Można by stworzyć realny ośrodek badań i kształceń na bazię Akademii w Edessie opisanej w tym wątku:
http://www.bizancjum.darmowefora.pl/index.php/topic,265.msg2458.html#new
Zaletami takiego rozwiązania byłoby już pewne opisanie klimatyczne tej miejscówki a i właściciel ziem na jakich się to miejsce znajduję wyraził już zainteresowanie tym tematem. Wymagałoby to jednak utworzenia na ten cel specjalnego miejsca na forum i w pewnym sensie zmieniało sens tamtej akademii. Jak wynika z opisu jest ona akademią teologiczną a to co proponuję zmuszałoby to zmiany jej charakteru. Małą wadą tego pomysłu jest to, że sprowincjonalizuje on edukacje.

Propozycja 2:
Była też idea tego by tworzyć coś na bazie szkoły czegoś już istniejącego czyli Wielkiej Uczelnii Rycerskiej, jak się domyślam znajduję się ona w Konstyntanopolu. Jeśli taka będzie wola nie odmówię ale wydaje mi się, że byłoby to zmarnowaniem jej potencjału. Po pierwsze zabierałoby to jej właśnie to czym jest, szkołą rycerską. Zatem na pewno nie mogło być mowy o tym by na jej bazie tworzyć niewojskowe nauczanie. W takim przypadku po prostu w ramach jej wydział retoryki. Wtedy znika dość zagadnienie z pierwszej kwestii i jedyne o co rozwój bym dbała to właśnie kwestia Retoryki. Dokonywałabym mów zależnie od potrzeby i wykładała dla ciekawych.

Propozycja 3:
Budowa całkowicie od podstaw Akademii. Wtedy mamy kilka miejsc idealnych na taką lokalizacje, oczywiście Ateny i Aleksandrię ale też Antiochię czy Pergamon. Nie wiem jak jest z kwestiami władzy nad tymi miastami w Bizancjum więc tu potrzebna by mi była pomoc zwłaszcza samego Cesarza. Pomysł stworzenia całkowicie nowej Akademii wymagałby oczywiście wtedy całkowicie nowego miejsca na forum. dodatkowo jeszcze bardziej sprawiałoby, że nie miała by taka Akademia związku z niczym co już jest.

„Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.” ~Julian

Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Kwiecień 2020, 07:36:38 »
Antiochia należy do Zakonu Krzyżackiego który ja reprezentuję, więc nie byłoby problemów z lokacją, Ateny i Pergamon, a raczej chyba to co zeń zostało bezpośrednio do Cesarza, a Aleksandria jest poza granicami.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Kwiecień 2020, 09:48:41 »
Co do Akademii w Edessie, to tworzyłem ją raczej z myślą o utworzeniu niewielkiego lokalnego ośrodka badań ściśle określonych dziedzin. Można by oczywiście ją rozbudować i przekształcić w uczelnię ogólną, ale chyba lepiej było by taki ośrodek utworzyć w centrum cesarstwa lub w jednym z najważniejszych miast, a nie na najdalszych rubieżach.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Jan I Bizantyjski

  • Jego Cesarska Mość
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 813
  • Renoma +15/-4
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Kwiecień 2020, 11:25:26 »
Zezwalam na utworzenie w samym Konstantynopolu gdyż jak mówi Pan Gagik tam nie bedzie budowla a przede wszystkim pisma i mądrości  narażone na szwank ani najazdy.
JCM Jan I Bizantyjski
(-) Władca Wielkiego Cesarstwa Bizantyjskiego
Basilleus i Autokrator.



Akrypa Ali Shariati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Renoma +0/-0
  • Retorka
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Kwiecień 2020, 17:21:50 »
Trochę zajęta byłam sprawami w Bialenii ale czas też ruszyć dalej z tym tematem.

Skoro tak prosiłabym Cesarską Mość o stworzenie wspólnej części na forum o nazwie "Szkolnictwo" (lub jakaś podobna nazwa) gdzie byłyby dwa subfora, aktualna Uczelnia Rycerska z swoim podziałem i nowa o nazwie "Akademia Konstantynopolitańska" z podpisem "Uczelnia Cywilna". Akademie podzieliłabym na dalej na wszystkie nauki wymienione w Trivium i Quadrivium powyżej.

Jego Ekscelencje Adalbertusa Pronobisa von Hippogriff-Piccolomini'ego namawiam o chęć dołączenia do projektu. Chciałabym by Ekscelencja objął katedry Katechetyki i Teologii (jeśli jakąś jeszcze to tylko lepiej). Widziałam, że był pomysł Szkoły Biblijnej ale chyba po za planami nic się nie udało, także chętnie zapraszam Kościół do współpracy.

Osobiście głównie zajmę się Retoryką i dodatkowo Dialektyką, jeśli będzie później potrzeba 2 stopnia to w miarę możliwości może i nimi lecz mam nadzieje na chętnych do współpracy do tego czasu przy projekcie.
„Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.” ~Julian

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Kwiecień 2020, 17:51:58 »
Gratuluję wygranych wyborów w Bialenii.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Akrypa Ali Shariati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Renoma +0/-0
  • Retorka
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Kwiecień 2020, 16:49:47 »
Gratuluję wygranych wyborów w Bialenii.

Dziękuje bardzo, choć nie na temat. ;)
Podbije dodatkowo wątek. Licze na odpowiedź ze strony tronu i ołatrza.
„Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.” ~Julian

Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: Nauka w Bizancjum
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Kwiecień 2020, 19:41:12 »
Z cesarskiego rozkazu wykonałem prośbę proszę sprawdzić czy wszstko w porządku.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

 

BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
bestgame mylittlepets tele sue lols-rp