Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: "Klimat" Bizancjum  (Przeczytany 5967 razy)

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
"Klimat" Bizancjum
« dnia: 20 Kwiecień 2020, 16:39:35 »
Chciałbym postawić pytanie o tożsamość i tzw. klimat naszego kraju. Teoretycznie odwołujemy się do tradycji greckiego Cesarstwa, ale w rzeczywistości wzięliśmy stamtąd głównie położenie geograficzne, zaś niemal wszystko pozostałe ma związek raczej z tradycją łacińską i - po części - z dziejów wypraw krzyżowych. System feudalny przypomina zwyczaje europejskie, podobnie jak część tytulatury (np. hrabstwa), nasz Kościół nawet z nazwy przestał być greckim, a zamiast studytów, bazylianów i akemetów działają u nas krzyżacy, templariusze i jezuici. Dla Wielkiej Uczelni Rycerskiej nie sposób szukać historycznych wzorców. Spośród aktywnych mieszkańców Cesarstwa 3 noszą nazwiska związane z Europą Zachodnią, 1 ormiańskie i tylko 1 w jakiś sposób nawiązujące do Bizacjum. Nawet nazwa naszego państwa to "Cesarstwo Bizantyjskie", a nie, jak powiedzieli by jego autentyczni obywatele "Cesarstwo Rzymian".
Trudno więc dziwić się zagranicznym komentarzom w rodzaju tych:
Cytuj
W dodatku dziwacznie mi pachnie to łacinnickie Bizancjum.
Cytuj
W to jest jakiś rzal straszny i okrutny, że nigdy nie powstała mikronacja stricte bizantyńska.
Zatem mamy do wyboru: albo zostawić tak, jak jest, i tworzyć raczej olbrzymie Cesarstwo Łacińskie, albo odrzucić część nieaktywnych ziem i ograniczyć się do tych związanych z dziejami krucjat, stając się, zamiast Bizancjum, Outremer, albo powrócić do źródeł. Jeśli wybralibyśy tę ostatnią opcję i wykształcili własną odrębność kulturową, może przestalibyśmy być w oczach niektórych przedłużeniem Rotrii i stalibyśmy się rzeczywiście suwerennym państwem. Bo jak na razie, np. w Bialenii, jesteśmy postrzegani tak:
Cytuj
Co do ewentualnych traktatów, Paderland z zasady żadnych nie podpisuje, Bizancjum jest w rotryjskiej strefie wpływów. Pozostaje Rodosja i Barcja jako ewentualni przyszli partnerzy, choć z przyczyny starszeństwa powinniśmy czekać na ich ruch.
Zatem my nie jesteśmy partnerem do ewentualnych traktatów, ale upadła Rodosja, czy Barcja, której działalność ogranicza się do parlamentu, i która nie określiła nawet swego miejsca na mapie, już tak!
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Kwiecień 2020, 13:34:49 »
Z kultury wynikają też po trochu kwestie polityczne. Nie mamy własnej ustalonej tożsamości, jesteśmy mikronacją bez narodu - większość z nas zapewne odczuwa silniejszą identyfikację z krajem, gdzie działała wcześniej i nadal działa, a nie z Cesarstwem. Nie tylko kulturowo mamy niewiele wspólnego z Bizancjum, ale i politycznie - było to wszak potężne państwo, które wywierało znaczny wpływ na politykę międzynarodową oraz ośrodek kulturowy promieniujący na kraje chrześcijańskie i arabskie. My zaś jesteśmy niemal nieliczącą się nacją, uznaną wprawdzie przez kilka innych, ale nie posiadającą aktywnej dyplomacji. Za granicą nie jesteśmy szanowani i uznawani za pełnoprawną mikronację, ale za zabawę kilku przybyszy, głównie z RON, która nie ustaliła nawet swojej flagi. Politycznie przypominamy raczej Cesarstwo Łacińskie: kilka państw nas uznaje, ale nic poza tym, ale się z nami nie liczy, mamy przyjaciół, którzy pragną, abyśmy przetrwali, ale nam samym zbytnio na tym nie zależy, bo jesteśmy tylko przybyszami, którzy w razie czego wrócą do swoich krajów, i tak nie związawszy się z utworzonym przez siebie państwem. Jedyna aktywność skupiająca obywateli i zarazem jedyne przedsięwzięcie państwowe, to zabawa w wojny, z których i tak nic nie wynika. Jeśli przychodzi ktoś z zewnątrz i proponuje nam jakąś interesującą inicjatywę, to my pochwalimy, z całego serca poprzemy i pogratulujemy, ale palcem nie ruszymy, aby w tym pomóc!
Nie jesteśmy poważną mikronacją i w tym stanie nie zdołamy kogokolwiek przyciągnąć, a sami zabawę będziemy ciągnąć tylko dopóty, dopóki nam się nie znudzi.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Jan I Bizantyjski

  • Jego Cesarska Mość
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 813
  • Renoma +15/-4
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Kwiecień 2020, 14:52:00 »
Choć zabrzmiało to jak wyroki śmierci to trudno sie z tym nie zgodzić Panie Gagiku.
Z tego co wiem to np. JKM Maurycy woli abysmy stali się pełnoprawnym Królestwem Jerozolimskim, a co do innych to nie wiem. Trzeba też rozpatrzyć jakie korzysci byśmy otrzymali z ewentualnej przemiany. Myśle że z pewnościa aktywność, lecz boje sie jednak że zmiana ta bedzie o Nas tylko świadczyła jako o niezdecydowanych, z racji monarchii absolutnej, szczególnie o Mnie. Także sprawa tytułów jest tutaj problemem. JKM musiałby się zrzec królewskiego tytułu ponieważ ja jestem władcą. Reszta zaś jest w porzadku ustawiona tytułami do czasów krzyżowych. Stolicą ustanowiona była by myśle Akka. Jednak zasadnicze pytanie do Panów: czy chcą Panowie tej zmiany i czy bedzie to mogło zostać źle odczytane przez inne mikronacje, z którymi chcę także nawiazać glębsze rozmowy? Najpierw jednak państwo a potem inne sprawy więc proszę o szxzere wypowiedzi bo od tego zależy przyszłość tej mikronacji, a także, nie ukrywajmy, świetnej i trwałej zabawy.
JCM Jan I Bizantyjski
(-) Władca Wielkiego Cesarstwa Bizantyjskiego
Basilleus i Autokrator.



Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Kwiecień 2020, 15:01:12 »
Myślę, że jeśli zmieniamy się w Outremer, to Jerozolima powinna być stolicą, chyba że mamy robić Outremer po III krucjacie. Z pewnością jeśli byśmy to uczynili, to mielibyśmy mikronację dostosowaną do swoich możliwości i chyba też preferencji. Osobiście wolalbym prawdziwe Bizancjum, ale jeśli mam wybierać między Outremer a łacińskim Bizancjum, to wolę Outremer. JKM nie koniecznie musiałby zrzekać się korony - jest jeszcze Cylicja.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Hugo de Payns

  • Mistrz Zakonu Templariuszy
  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 2514
  • Renoma +26/-0
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Kwiecień 2020, 18:06:47 »
Panowie
Ja bym nic nie zmieniał.
W tej chwili zajmujemy się dokładniej częścią Bizancjum, która jest pod opieką łacinników. Może będzie ktoś, kto będzie zainteresowany innymi rejonami. Wtedy będzie mógł się nimi zając.
Jeżeli taka osoba się nie znajdzie to tylko ziemia będzie leżała odłogiem.
Poza tym raz na jakiś czas, Cesarz może wzywać oddziały z Królestwa Jerozolimy na pomoc czy wspólną wojną.
Wielmożny Pan Gagik interesuje się innymi ziemiami niż Ziemią Świętą, więc można to już wykorzystać
A w ogóle to Templariusze wszędzie wezmą ziemię
Wielki Mistrz Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona


Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwiecień 2020, 18:16:07 »
Moja wizja jest taka: Królestwo Jerozolimskie (którego bez problemu się zrzeknę pro publico bono) z faktyczną zwierzchnością nad historycznie nominalnymi wasalami poszerzonymi o Małą Armenię, Cypr i ewentualnie Rodos. Większość z nas jest entuzjastami krucjat, więc pozostałe ziemię będą leżały zupełnym odłogiem.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Jan I Bizantyjski

  • Jego Cesarska Mość
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 813
  • Renoma +15/-4
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Kwiecień 2020, 19:12:47 »
Zauważcie jednak Panowie że wszystkie umowy ratyfikowane z innymi państwami były pod nazwą Bizancjum. Oczywiście ja nie widzę problemu aby dotyczyły też ewentualnego królestwa Jerozolimskiego lecz są w mikroświecie osoby które uczepią się tych zmian. Bądź co bądź zmiany te nie są tylko formalnością lecz procesem który musi przemianować całą strukturę kulturalno-poityczną. Proponuję więc abyśmy omówili jak miałyby wyglądać państwa wasalne i czy byłaby różnica w systemie władzy państwowej. Natychmiast też chciałbym poruszyć aspekty kościelne. Trzeba będzie zadziałać na linii rotryjskiej bo przecież Hagia Sophia nie będzie już kościołem, bazyliką państwową. Do tego problemy moderacji forum, gdyż o ile moje zdolności oraz JKM są na tyle wysokie że możemy zmienić dzialy i kategorie forum, to nagłówek wymaga istotnie większej pracy informatycznej. Ktoś więc musi sie tym zająć. Wreszcie waluta i zarobki. Tutaj liczę na znajomość tej sztuki JKM, że postara się obliczyć dochody z ziem i wprowadzić to wszystko w pisma. Wojskami państwowymi zająłbym sie osobiście, lecz tutaj znowu prośba do JKM aby spisy ile jaki oddział kosztuje i jakie są dostępne ze mną sporządził. Co do innych instytucji typu zakony, to nie ma wątpluwości że są wyjątkowo stałe jeżeli chodzi o działalność swoją wykonywaną przez wieki, proszę jednak Mistrza Paynsa aby wysłał w dziale koszary wojsk państwowych oddziały które mogą w zakonach funkcjonować. Myślę, że wszystko ująłem, liczę że te ewentualne zmiany dadzą jeszcze większą frajdę, aktywność i powagę tej mikronacji w mikroświecie bo oto chodzi. Tego nie było. Proszę Panów o opinię.
JCM Jan I Bizantyjski
(-) Władca Wielkiego Cesarstwa Bizantyjskiego
Basilleus i Autokrator.



Akrypa Ali Shariati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Renoma +0/-0
  • Retorka
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Kwiecień 2020, 19:28:52 »
Chciałabym tylko zasugerować wam, że może łatwiej byłoby po prostu zmienić okres na np. po IV krucjacie gdy właśnie Konstantynopol był pod kontrolą Łacinników. Wtedy duża liczba problemów by znikła jak np. kwestia zmiany nazwy, miejsca czy właśnie katedry. Przypomnę także w tym kontekście o fakcie, że Bizancjum znajduję się na mapie mikroświata zgodnie z umową jaką zawarło. W takim przypadku ziemie które zajmuję mogłyby być nie pod kontrolą, lecz swoistą bańką w ramach której odbywałaby się narracja min. wojenna.

Korzystając z okazji przypomnę się jeszcze o swoim poście o nauce w Bizancjum gdzie miałam prośby co Cesarskiej Mości i władz Kościoła Rotryjskiego które niestety nie znalazły żadnej odpowiedzi.
„Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.” ~Julian

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Kwiecień 2020, 19:54:10 »
W tej chwili zajmujemy się dokładniej częścią Bizancjum, która jest pod opieką łacinników.

Właśnie chodzi o to, że innymi (poza Konstantynopolem, który stał się zupełnie łaciński i moją ormiańską Edessą) wcale się nie zajmujemy!

Wielmożny Pan Gagik interesuje się innymi ziemiami niż Ziemią Świętą, więc można to już wykorzystać
W zasadzie interesują mnie ziemie Armenii (które są za granicą Cesarstwa) oraz Edessa i Cylicja (którymi i tak władali krzyżowcy).

Większość z nas jest entuzjastami krucjat, więc pozostałe ziemię będą leżały zupełnym odłogiem.

Mnie jak najbardziej interesują klimaty greckie czy ormiańskie, ale chyba niestety tylko mnie.

Do tego problemy moderacji forum, gdyż o ile moje zdolności oraz JKM są na tyle wysokie że możemy zmienić dzialy i kategorie forum, to nagłówek wymaga istotnie większej pracy informatycznej.

Nazwa forum musi pozostać bez zmian (chyba, że przeniesiemy się na nowe), ale aby uzyskać narracyjne uzasadnienie tych zmian i zachowania nazwy można ustalić, że w wyniku buntu przeciw łacinnikom cesarz traci władzę nad ziemiami cesarstwa, ale tego nie uznaje i nadal zachowuje tytuł cesarski. Niemniej istotnie trzeba będzie zmienić nagłówek - ja osobiście nie dysponuję takimi umiejętnościami, ale nie tyle informatycznymi, co graficznymi.

Wszyscy jednak z Panów pisali tylko o wyborze między stanem obecnym a przemianą w Outremer. Ja zaś przypomniałem w tekście rozpoczynającym ten wątek o trzeciej opcji - o możliwości powrotu do źródeł i oryginalnej kultury grecko - bizantyjskiej. Mimo iż większości aktywnych obywateli w naszym kraju te klimaty wcale nie interesują, to jednak sądzę, że ta możliwość przyniosła by nam najwięcej korzyści:
 - po pierwsze, przestalibyśmy być postrzegani jako przedłużenie Państwa Kościelnego. Nasz kraj byłby postrzegany jako bardziej suwerenny.
 - po drugie, zwiększyło by to różnorodność kulturową w naszym kraju. Nie ma w Mikroświecie drugiego państwa greckiego (poza Surmenią, która istnieje tylko w ambitnych planach pewnego pana w Rotrii), a łacińskie już jest - Rotria. W Rotrii jest już dość łaciny, Konstantantynopol jej nie potrzebuje. My zresztą wcale nie musielibyśmy się wyrzekać w ogóle łaciny, ale część kraju pozostawić łacińską, a część grecką. Zresztą Bizancjum nie było tylko greckie, ale i słowiańskie, i ormiańskie, a po trosze nawet syryjskie i koptyjskie. Taka różnorodność dawała by większe szanse na przyciągnięcie nowych mieszkańców - wszak Koptowie budzą zainteresowanie w Dreamlandzie czy Bialenii, a Syryjczycy (zwłaszcza Maronici) w Rotrii. To jest wielki potencjał, który powinniśmy rozwijać!
 - po trzecie, nie było by potrzeby radykalnych zmian na forum (a propos co ze zmianami w szkolnictwie, których chiała pani Ali Shariati) i w dyplomacji, bo była by tylko powrotem do pierwotnych założeń.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Kwiecień 2020, 20:39:41 »
Większość z nas jest entuzjastami krucjat, więc pozostałe ziemię będą leżały zupełnym odłogiem.

Mnie jak najbardziej interesują klimaty greckie czy ormiańskie, ale chyba niestety tylko mnie.
\\
Mnie również nieco pociągają tylko niewiele o nich wiem.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Kwiecień 2020, 14:02:35 »
Mnie również nieco pociągają tylko niewiele o nich wiem.
Trochę informacji można zdobyć nawet w internecie, choćby w Wikipedii.

Prośba pani Ali Shariati, która jest wielką szansą dla naszego kraju, dalej bez reakcji.

Jak mi się wydaje, większość z nas uważa, że powinniśmy zamienić się w Outremer, ale nikomu nie chce się podejmować skomplikowanych działań, które są niezbędne, jeśli chcemy to zrealizować. To jeszcze jeden argument dla opcji numer trzy: powrotu do źródeł i przyjęcia klimatu bizantyjskiego. Będzie to mniej skomplikowane i moim zdaniem ciekawsze, a nawet jeśli będzie wymagać dokształcenia się, to z korzyścią zarówno dla nas, jak i dla Cesarstwa.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Październik 2020, 18:14:33 »
Sądzę, że w celu ożywienia nieaktywnych dotąd części państwa pożyteczne było by stworzenie porządnego podziału administracyjnego. W realu funkcjonował podział na temy, w których namiestnicy o tytule strategosa sprawowali y władzę zarówno cywilną, jak i wojskową. Również u nas znalazło by to zastosowanie. Strategosi zarządzali by temami tak, jak prywatnymi majątkami, ale na konto temu, a nie swoje. W razie wtargnięcia najeźdzców dowodzili by walką z nimi na terenie temu, a w wypadku wojny - mobilizowali by żołnierzy z terytorium temu i dowodzili nimi.

Proponuję, aby państwo dzieliło się na cztery temy:
I - Θέμα των Ανατολικών - tem Anatolikon
II - Θέμα των Αρμενιακών - tem Armeniakon
III - Θέμα της Ελλάδος - tem Hellady
IV - Θέμα Δαλματίας - tem Dalmacji


Poza tym podziałem pozostawały by państwa lenne, Cypr zarządzany przez Krzyżaków, a także tereny pod bezpośrednim zarządem cesarza (Tracja, Bułgaria, Italia). Z tych ostatnich obszarów będzie można wydzielić dodatkowe temy, jeśli będziemy mieli dość aktywnych forumowiczów chętnych do sprawowania namiestnictwa.

Co do prywatnych majątków znajdujących się na obszarze temów, w kwestiach wojskowych będą one podlegały pod strategosów, zaś w pozostałych - będą praktycznie niezależne.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Październik 2020, 21:03:12 »
Co Panowie sądzą o tym projekcie?

Poza tym uważam, że warto było by zrobić porządną mapę Cesarstwa. W Bialenii mają dobrych kartografów, król Jerozolimy niedawno był tam, więc mógłby złożyć zlecenie w Bialeńskim Biurze Kartograficznym.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Październik 2020, 21:48:19 »
Dobry pomysł, lepszy niż pojedyncze miasta. Jak reszta mieszkańców, a szczególnie JCM się opowie to zwrócę się do Bialenii.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: "Klimat" Bizancjum
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Październik 2020, 09:49:32 »
Właśnie - czy Wielki Mistrz i JCM mogli by wyrazić swoje zdanie? Od jakiegoś czasu nie dają znaku życia, może należało by to zmienić?
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



 

BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
virginia bestserver world-of-dogs hohol zoomia