Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy  (Przeczytany 1676 razy)

Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Renoma +10/-0
    • Zobacz profil
    • Majątek Puszcza Białowieska
Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy
« dnia: 05 Październik 2020, 00:49:18 »
Jest to kontynuacja rozmowy: http://www.bizancjum.darmowefora.pl/index.php/topic,210.msg2980.html#msg2980

Rozumiem. Ja jeszcze nigdy nie uczestniczyłem (przynajmniej nic o tym nie wiem ;) ) we Mszy Świętej w NFRR, ale się tym interesuję.
Także ksiądz wikary z mojej Parafii odprawia Msze Święte w tej formie Rytu Rzymskiego co jakiś czas w Duszpasterstwie Tradycji Katolickiej mojej Archidiecezji, w pobliskim mieście.

W sumie, chciałbym kiedyś uczestniczyć we Mszy Świętej w tej formie.

Ja dzisiaj uczestniczyłem i służyłem we Mszy Świętej, sprawowanej przez biskupa (Msza inaugurująca obchody okrągłej rocznicy istnienia mojej diecezji; mój kościół parafialny jako kościół stacyjny) i uważam, że była odprawiana porządnie, pobożnie i w miarę spokojnie, z okadzeniami, z diakonem, śpiewana, z całkiem dobrym, moim zdaniem, kazaniem. Może i nie tak dobrze, jak to wygląda w mojej Archikatedrze (choć za dobrze nie wiem), ale jednak ładnie. :-)
Wiem, że nie wszystko było najlepsze, ale jednak.

Mam świadomość, jakie nieprawidłowości często się pojawiają, a niektóre u mnie chyba zawsze...
Jednak Msza Święta w ZFRR odprawiana zgodnie z przepisami jest jak najbardziej piękna.

Wiem, że NFRR ma liczne zalety, których może brakować ZFRR.
Z drugiej strony, ZFRR uwypukla może bardziej inne sprawy, przez co obie Formy Rytu Rzymskiego się wzajemnie uzupełniają.

Owszem, czytałem o przesłankach za „reformą reformy” i uważam, że niektóre rzeczy należałoby skorygować. Tym bardziej, że część z nich (jak odprawianie versus populum) to wyraz pewnej jakby mody, jak się zdaje, nie bardzo uzasadnionej teologicznie.
Kwestia udzielenia Komunii Świętej na rękę, to też kwestia, która w ostatnim czasie nabrała popularności, także w Polsce. U nas Komunia Święta jest w obecnym czasie w ten sposób udzielana, co jest poparte zgodą władz kościelnych (a w obecnym czasie zaleceniem). Ja jestem zwolennikiem przyjmowania Komunii Świętej do ust, jednak w obecnym czasie zdaje się, że na rękę jest bezpieczniej (choć podobno niektórzy uważają wręcz przeciwnie...). Uważam, że powinno się więcej wagi przyłożyć do odpowiedniego wyjaśnienia wiernym o konieczności traktowania Ciała Pańskiego z odpowiednią czcią. Bo zapewne bywa różnie... Także Komunikanty mogą być czasem bardziej kruche, no i cóż... Należy z wielką uwagą dbać o cześć Najświętszego Sakramentu.
Z tego, co kojarzę, to udzielanie Komunii Świętej na rękę nie było początkowo zezwolone przez Św. Pawła VI, ale został on postawiony przed faktem dokonanym - chyba w Holandii czy gdzieś tak czyniono - i zezwolił na udzielanie indultów. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

Są sprawy, kwestie, które należało by poprawić.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że wiele z nich to sprawy zewnętrzne. A liczy się Istota. W każdej ważnie sprawowanej Mszy Świętej/Boskiej Liturgii (oczywiście, zdecydowanie wypada, by była i godnie sprawowana) dokonuje się bezkrwawe uobecnienie Ofiary złożonej przez Pana Jezusa na Krzyżu. Niezależnie od rytu czy jego formy. Owszem, forma w postaci rytu znacząco pomaga w przeżywaniu Mszy Świętej, ale nie to jest najważniejsze.

Mam tylko nadzieję, że księża odprawiający te Msze Święte, na które uczęszcza Wasza Królewska Mość, należą do mających uregulowany status kanoniczny, bo wiadomo, jak to jest. Niestety, tak to bywa. :(

Ogólnie, cieszę się wzrostem zainteresowania NFRR, m.in. wśród ludzi młodych.

No cóż, rozpisalem się trochę. :)


[size=107]
Ambasador Rzeczypospolitej w Księstwie Sarmacji
Dowódca 4 Chorągwi Jazdy Kozackiej Pułku Jazdy Litewskiej w Wilnie
Miecznik wileński
Pan na Białowieży[/size]





Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Październik 2020, 07:38:58 »
Moje msze odprawiane są w katolickim kościele w sąsiedniej parafii. Co do wpisu w zupełności się zgadzam.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Październik 2020, 21:22:36 »
Mam świadomość, jakie nieprawidłowości często się pojawiają, a niektóre u mnie chyba zawsze...
Jednak Msza Święta w ZFRR odprawiana zgodnie z przepisami jest jak najbardziej piękna.
Rzeczywiście również ZFRR może być piękna, ale chyba nigdy nie uczestniczyłem w ZFRR odprawionej w 100% zgodnie z przepisami.

Cytuj
Wiem, że NFRR ma liczne zalety, których może brakować ZFRR.
Z drugiej strony, ZFRR uwypukla może bardziej inne sprawy, przez co obie Formy Rytu Rzymskiego się wzajemnie uzupełniają.
ZFRR ma pewne zalety, ale zdecydowanie preferuję NFRR - choćby ze względu na pełniejsze modlitwy ofiarowania.

Cytuj
Owszem, czytałem o przesłankach za „reformą reformy” i uważam, że niektóre rzeczy należałoby skorygować. Tym bardziej, że część z nich (jak odprawianie versus populum) to wyraz pewnej jakby mody, jak się zdaje, nie bardzo uzasadnionej teologicznie.
Pełna zgoda. Poza tym wiele elementów NOM nijak ma się do Sacrosanctum Concilium, na którym reforma miała przecież bazować.

Cytuj
Kwestia udzielenia Komunii Świętej na rękę, to też kwestia, która w ostatnim czasie nabrała popularności, także w Polsce. U nas Komunia Święta jest w obecnym czasie w ten sposób udzielana, co jest poparte zgodą władz kościelnych (a w obecnym czasie zaleceniem). Ja jestem zwolennikiem przyjmowania Komunii Świętej do ust, jednak w obecnym czasie zdaje się, że na rękę jest bezpieczniej (choć podobno niektórzy uważają wręcz przeciwnie...). Uważam, że powinno się więcej wagi przyłożyć do odpowiedniego wyjaśnienia wiernym o konieczności traktowania Ciała Pańskiego z odpowiednią czcią. Bo zapewne bywa różnie... Także Komunikanty mogą być czasem bardziej kruche, no i cóż... Należy z wielką uwagą dbać o cześć Najświętszego Sakramentu.
https://www.pch24.pl/niemcy--27-lekarzy-pisze-do-biskupow-w-sprawie-zakazu-udzielania-komunii-swietej-do-ust,78593,i.html
https://ikomutoprzeszkadzalo.pl/de-sancta-communione-ad-manum-porrecta/

Cytuj
Mam tylko nadzieję, że księża odprawiający te Msze Święte, na które uczęszcza Wasza Królewska Mość, należą do mających uregulowany status kanoniczny, bo wiadomo, jak to jest. Niestety, tak to bywa. :(
Akurat na Msze celebrowane przez lefebrystów Stolica Apostolska chodzić pozwoliła.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Październik 2020, 21:57:41 »
Z takich dziwnych rzeczy u mnie to: modlitwy na stopniach ołtarza (tu się zawsze zastanawiam czy ja mogę odpowiadać razem z ministrantami bo w ordo missae z internetu od salezjanów z lublina pisze że tak, a tym co ja kupiłem wspomniane jest jedynie o ministrantach, ale kwestie oznaczone są jako kwestie wiernych.) odmawia ksiądz w tym samym czasie co kantor, a właściwie kantorka śpiewa antyfonę na wejście, podobnie z ostatnią Ewangelią,


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: Msza Święta - ZFRR a NFRR - kontynuacja rozmowy
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Październik 2020, 22:05:59 »
Jeśli chodzi o modlitwy u stopni, to u mnie w Krakowie przyjęło się, że na Mszach czytanych ministranci odpowiadają głośno, a wierni szeptem, zaś jeśli nie ma ministrantów - wszyscy głośno. Natomiast na Mszach śpiewanych wierni w ogóle nie odpowiadają. Śpiew introitu w tym samym czasie jest chyba normą.
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



 

BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
krolestwokarmenii griffonsslupsk curse-of-tiger asfk69 ar-pl