Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: Celebracje  (Przeczytany 1656 razy)

Silvestro Silwanelli

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Renoma +0/-0
  • Jezuita
    • Zobacz profil
Celebracje
« dnia: 05 Marzec 2019, 22:13:39 »
Uroczysta Pierwsza Liturgia w Hadze Sophii
V III MMXIX
[/size]


Ks. Silvestro Silwvanelli SJ kreśląc Kadzielnicą znak krzyża, okadza Żertwiennik, ołtarz, ikony w Sanktuarium, Święte Wrota, Ikonostas i ludzi Okadzając, odmawia Troparion i Psalm 50.
Cytuj
W grobie byłeś ciałem, w otchłani duszą, jako Bóg, w raju zaś z łotrem, a na tronie z Ojcem i Duchem Świętym siedziałeś, Chryste wszystko wypełniający, nieogarnięty.

Zmiłuj się nade mną, Boże, w Swojej łaskawości, w ogromie Swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość! Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego! Uznaję bowiem moją nieprawość, a grzech mój jest zawsze przede mną. Tylko przeciw Tobie zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przed Tobą, tak, że się okażesz sprawiedliwym w Swym wyroku i prawym w Swoim osądzie. Oto zrodzony jestem w przewinieniu i w grzechu poczęła mnie matka. Oto Ty masz upodobanie w ukrytej prawdzie, naucz mnie tajników mądrości.

Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję. Spraw, bym usłyszał radość i wesele: niech się radują kości, któreś skruszył! Odwróć oblicze Swe od moich grzechów i wymaż wszystkie moje przewinienia! Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego! Nie odrzucaj mnie od Swego oblicza i nie odbieraj mi Świętego Ducha Swego.

Przywróć mi radość z Twojego zbawienia i wzmocnij mnie duchem ochoczym! Chcę nieprawych nauczyć dróg Twoich i nawrócą się do Ciebie grzesznicy.

Od krwi uwolnij mnie, Boże, mój Zbawco: niech mój język sławi Twoją sprawiedliwość! Otwórz moje wargi, Panie, a usta moje będą głosić Twoją chwałę.

Ty się bowiem nie radujesz ofiarą i nie chcesz całopaleń choćbym je dawał. Moją ofiarą, Boże, duch skruszony, nie gardzisz, Boże, sercem pokornym i skruszonym.

Panie, okaż Syjonowi łaskę w Twej dobroci: odbuduj mury Jeruzalem! Wtedy będą Ci się podobać prawe ofiary, dary i całopalenia, wtedy będą składać cielce na Twoim ołtarzu.   

Po obrzędach przygotowawczych i Wstępie Kapłan dokonuje Małego Wejścia z Ewangelią

Cytuj
Do Pana módlmy się.

Panie i Władco, Boże nasz, który ustanowiłeś w niebie chóry i zastępy aniołów i archaniołów, by służyły Twojej chwale, spraw, aby razem z nami weszli też święci aniołowie pełnić z nami służbę i wychwalać Twą dobroć.

Albowiem Tobie należy się wszelka chwała, cześć i hołd, Ojcu, i Synowi, i Świętemu Duchowi, teraz i zawsze i na wieki wieków, amen.   

Następnie Kapłan mówi przed Świętymi Wrotami

Cytuj
Błogosławione jest wejście do Twego Sanktuarium, w każdym czasie, teraz i zawsze i na wieki wieków, amen.   

I unosi Ewangelię mówiąc

Cytuj
Oto mądrość! Powstańcie!

Po odśpiewaniu przez chór Troparionów Lektor rozpoczyna czytanie lekcji

Cytuj
Czytanie z Mądrości Syracha

Kto zachowuje Prawo, mnoży ofiary, a kto zważa na przykazania, składa ofiary biesiadne.

Kto świadczy dobrodziejstwa, jakby przynosił ofiary z najprzedniejszej mąki, a kto daje jałmużnę, jakby składał ofiarę uwielbienia.

Odejście od zła jest miłe Panu, a odejście od niesprawiedliwości jest jak ofiara przebłagalna.

Nie pokazuj się przed Panem z próżnymi rękami, wszystko to bowiem czyni się według przykazania. Dar ofiarny sprawiedliwego namaszcza ołtarz tłustością, a przyjemny jego zapach unosi się przed Najwyższego. Ofiara męża sprawiedliwego jest miła, a pamiątka z niej nie pójdzie w zapomnienie.

Chwal Pana hojnym darem i nie umniejszaj pierwocin rąk twoich! Przy każdym darze twarz rozpogódź i z weselem poświęć dziesięcinę!

Dawaj Najwyższemu tak, jak On ci daje, hojnie, na miarę swych możliwości, ponieważ Pan jest tym, który odpłaca i siedem razy więcej odda tobie.

Nie staraj się przekupić Go darem, bo nie będzie przyjęty, ani nie pokładaj nadziei w ofierze niesprawiedliwej, ponieważ Pan jest sędzią, który nie ma względu na osoby.

Oto Słowo Boże!

Następną częścią Liturgii Słowa jest odczytanie Ewangelii

Cytuj
Ewangelia według Świętego Marka

Piotr powiedział do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą».

Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. Lecz wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi».

Następnie Ks. Silwanelli odczytał swoją pierwszą homilię w Bizancjum

Cytuj
Dzisiaj Drogi ludu Konstantynopola pierwszy raz spotykacie się ze mną i Kościołem Greckokatolickim na ziemiach Bizancjum. Kościół Rotryjski niesie całemu Pollinowi Słowo Boże, miejmy nadzieje że Cesarstwo Bizantyjskie niedługo również będzie w pełni uznawanym
mikropaństwem w naszym mikroświecie.

Lecz jedynym warunkiem spełnienia tego marzenia jesteście wy sami. Musicie aktywnie działać na rzecz swojej ojczyzny by wydała ona owoce.

Do osiągnięcia tego celu jednak nie długa już droga lecz nie możecie spoczywać na laurach, musicie nadal być aktywni, by w przyszłości stać się potęgą na miarę Księstwa Sarmacji czy Rotrii.

Wierzę że w przyszłości Bizancjum będzie jednym z aktywniejszych państw w mikroświecie.

Amen

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Ksiądz Silvestro odmówił modlitwy za Kościół i Pobłogosławił wiernym zebranym w katedrze.
ks. Silvestro Silwanelli SJ.

Maurycy Orański

  • Król Jerozolimy
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 1176
  • Renoma +22/-3
    • Zobacz profil
Odp: Celebracje
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Marzec 2019, 06:31:37 »
Amen. Bóg zapłać za celebrację.


Maurycy Wilhelm Jerzy Orański-Nassau
z łaski Boga król Jerozolimy,
książę Niderlandów, Oranii i Nassau,
pan Antiochii

Jan I Bizantyjski

  • Jego Cesarska Mość
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 813
  • Renoma +15/-4
    • Zobacz profil
Odp: Celebracje
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Marzec 2019, 20:33:15 »
Amen! Piękna celebracja.
JCM Jan I Bizantyjski
(-) Władca Wielkiego Cesarstwa Bizantyjskiego
Basilleus i Autokrator.



Taddeo von H-P

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Renoma +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Celebracje
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Luty 2020, 21:01:26 »
Niedziela 16 lutego Roku Pańskiego 2020
[/size][/color]

W pierwszą Niedzielę w Cesartstwie Bizantyjskim, ksiądz Taddeo, Duchowy Opiekun Opactwa znów miał przyjemność podziwiać Kościół Mądrości Bożej. Patrząc na ikony, freski i na to piękno architektury nie dziwił się czemu wielu uważa tę świątynie za piękniejszą od tej w Jerozolimie, która z resztą została zburzona przez Rzymian. Natchniony wszystkim pięknem, które go otacza, celebrował tą bezkrwawą Ofiarę na pamiątkę Wieczerzy Chrystusowej. W czasie homili ksiądz miał okazję poznać dostojników Cesarstwa. Nie był wstanie opisać ich wierności Chrystusowi i jego Kościołowi. Przywiózł że sobą ikonę, którą można zobaczyć powyżej. Podarował ją Cesarzowi, temu którego Bóg wybrał na ziemskiego zarządcę ludu. Pod koniec celebracji ksiądz Taddeo zapowiedział, że będzie chciał zrobić spis wiernych. Po błogosławieństwie lud przybyły do świątyni podziękował za wszytko i poszedł świętować dzień Pański, niedzielę.
(~) Tadeusz von Hippogriff-Piccolomini

Gagik Bagratyda

  • Strategos
  • Ekspert
  • ****
  • Wiadomości: 1372
  • Renoma +34/-2
  • Templariusz
    • Zobacz profil
Odp: Celebracje
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Luty 2020, 17:40:17 »
Bóg zapłać za celebrację! To dobrze, że wreszcie Opactwo rozpoczyna swoją działalność. Niech ksiądz przyjmie ode mnie na rozpoczęcie posługi ten stycharion:
o. Gagik Bagratuni

Wielki Przeor Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona

Գագիկ Բագրատունի



Jan I Bizantyjski

  • Jego Cesarska Mość
  • Autokratōr
  • Ekspert
  • *******
  • Wiadomości: 813
  • Renoma +15/-4
    • Zobacz profil
Odp: Celebracje
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Luty 2020, 18:12:15 »
Piękny Panie Gagiku
JCM Jan I Bizantyjski
(-) Władca Wielkiego Cesarstwa Bizantyjskiego
Basilleus i Autokrator.



Taddeo von H-P

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 60
  • Renoma +3/-0
    • Zobacz profil
Odp: Celebracje
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Luty 2020, 19:45:02 »
Bóg zapłać Panu za ten podarek. Przyjmuje go z radością i na pewno w innej szacie w czasie liturgii się nie pokaże ;D
(~) Tadeusz von Hippogriff-Piccolomini

 

BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
tarotmikesz pd-wp dragonworld tdw amtowaroznawstwo