Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

Wiadomości | * Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Gagik Bagratyda

Strony: 1 2 [3] 4 5 6
31
Zakon Templariuszy / Pytanie
« dnia: 27 Marzec 2021, 11:52:10 »
Czy osoba nie należąca do Kościoła Rotryjskiego może wstąpić do Zakonu Templariuszy?

32
Bazylika Grobu Bożego / Koncert wielkopostny
« dnia: 20 Marzec 2021, 21:53:30 »
Koncert wielkopostny


W sobotni wieczór w Bazylice Zmartwychwstania w Jerozolimie Chór Archidiecezji Konstantynopolitańskiej odśpiewał koncert pieśni wielkopostnych. Najpierw odśpiewano sticherę Wielkiego Poniedziałku, zaczynający się od słów Pan idący na dobrowolną mękę... i będący zapowiedzią misteriów Triduum. Następnym odśpiewanym utworem był krótki hymn znany także na zachodzie, a w rycie bizantyjskim zastępujący trisagion w niedzielę Krzyżopokłonną i w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.

Cytuj
Krzyżowi Twemu pokłon oddajemy, Władco,
i święte Zmartwychwstanie Twoje wysławiamy!

Następnie chór wykonał w powszechnym w tej okolicy języku arabski skargę Boga z szóstego rozdziału Proroctwa Micheasza, by powrócić do języka greckiego w wielkopiątkowym hymnie Dzisiaj wisi na drzewie...


Cytuj
Dzisiaj wisi na drzewie Ten,
Który nad wodami ziemię zawiesił;
wieniec cierniowy jest zakładany Królowi Aniołów;
w urągającą purpurę obleczony jest Ten,
Który przyodziewa niebo obłokami;
policzkowany jest Ten,
Który w Jordanie uwolnił Adama;
gwoździami przybity jest Oblubieniec Cerkwi;
włócznią przebity jest Syn Dziewicy.
Kłaniamy się Twym cierpieniom, Chryste! x3
Pokaż nam też chwalebne Twoje Zmartwychwstanie!


Wraz ze śpiewem niedokładnego, ale pięknego tłumaczenia Ad faciem bł. Arnulfa z Louvain nastąpiło zupełne odejście od bizantyjskiego śpiewu, a później razem z wyrażającym troskę człowieka, któremu przyszło pochować samego Boga Ciebie, Który odziewasz się... zwrócono się do krajów słowiańskich - najpierw do Bułgarii, następnie na Ruś, z której pochodząca melodia fragmentu jutrzni Wielkiej Soboty ukoiła słuchaczy i zamknęła koncert.

Cytuj
Nie płacz  nade  Mną,  Matko,  widząc  w  grobie  Syna,  którego  w łonie  poczęłaś  bez  nasienia,  powstanę  bowiem  i  wysławię  się,  i  jako  Bóg wyniosę  w  chwale  tych,  którzy  nieustannie  w  wierze i  miłości  Ciebie wywyższają.


33
Newsy z Państwa / Nieobecności
« dnia: 11 Marzec 2021, 18:15:54 »
Do piątku z przyczyn realowych może mnie nie być (jednak postaram się zorganizować Liturgię w niedzielę).

34
Co Słychać za Granicą / Republika Północnej Hellady
« dnia: 09 Marzec 2021, 14:39:14 »
Interesujące. Niektórzy mówią na coś takiego "Barcjonacja".

35
Tem Hellady / Podróż przez Bałkany
« dnia: 06 Marzec 2021, 17:15:55 »

Za Edessą Ormianin wraz ze służbą wjechał w pasmo gór Woras. Egnatia stała się tu znacznie gorzej utrzymana, a w pewnych miejscach wyglądała na nieremontowaną od czasów rzymskich. Podróż była uciążliwa: śnieg wciąż jeszcze zalegał w dolinach i na zboczach, zaczynał jednak topnieć, wskutek czego górskie strumienie i rzeczki wylewały z brzegów; zapasy, których nie wzięli wiele, zaczynały się kończyć, zaś kupić nowe z wyczerpanych przez zimę zapasów tutejszych nie było łatwo; wreszcie dogadanie się z nimi w jakiejkolwiek sprawie stanowiło nie lada głupotę, ponieważ Gagik w swej głupocie zapomniał wziąć z Tesalonik tłumacza, a miejscowi, najczęściej Bułgarzy albo Albańczycy, niemal zupełnie nie mówili po grecku.

 Gdy pewnego wieczoru zdarzyło się, że okulał juczny koń, podróżnicy postanowili zatrzymać się na postój. Rozpalenie ognia nie było łatwe, bowiem przez cały dzień mżył deszcz i drewno zamokło; suchego nie dało się zdobyć, ponieważ przejeżdżali akurat przez bezdrzewną okolicę, a nieliczne krzewy rosnące tu i ówdzie na górskich zboczach wykorzystały okazję, jaką były roztopy, aby całkowicie zamoknąć. W końcu jednak to przedsięwzięcie się udało i wszyscy kulili się wokół niewielkiego ogniska, które dawało więcej dymu niż ciepła, ale za to grzał się na nim garnek z potrawką z upolowanego po drodze królika.

 Nadzieje na ciepłą strawę rozwiał kamień, który rzucony nie wiedzieć czyją ręką stłukł garnek, obryzgując pozostałościami królika krąg podróżnych. Wszyscy zerwali się na równe nogi i jęli szukać broni, próbując jednocześnie wypatrzeć coś w otaczających ich ciemnościach. Wtem dał się słyszeć kpiący głos, mówiący jednak niezrozumiałą, lokalną mową.
 - Nie rozumiemy po tutejszemu - oznajmił Bagratyda po grecku.
 - To po co się tu pchacie? - spytał głos w tym samym języku. - Spokojnie, nic od was nie chcemy, prócz waszych koni i pieniędzy. Rzućcie broń i oddajcie je nam, a puścimy was wolno.
 - Chodź tutaj i je sobie weź - odparł Ormianin; jednocześnie najstarszy sługa dał znak pozostałym, by chwycili za miecze i ustawili się tyłem do ogniska.

 Zbójcy wypadli na nich z kilku stron i wywiązała się regularna walka. Zarówno ich umiejętności, jak uzbrojenie nie były zbyt wysokiej jakości; większe zagrożenie stanowiły spadające co chwila na nich kamienie. Jeden ze sług usiłował ustrzelić rzucającego i posłał strzałę w stronę, z której, jak mu się zdawało, nadlatywały pociski, ale nic nie wskórał i zrezygnował z dalszych prób, bojąc się zmarnować strzały.

 Przeciwnik dysponował znaczącą przewagą liczebną i sytuacja stawała się groźna. Jeden ze sług zaczął wzywać pomocy. Po co to robi? - pomyślał Gagik. - Na tym pustkowiu i tak nikt nas nie usłyszy.. Walczyli dalej, z coraz mniejszą nadzieją na przeżycie. Nagle jednak napastnicy pierzchli, a przed przybyszami zakręciło się kilku jeźdzców.




- Nie mamy czasu, jedźmy stąd! - zawołał jeden z nich, bogato ubrany i na pięknym, czarnym koniu. - Tam jest wioska - wskazał. - Uciekli, bo myśleli, że jest nas więcej, ale wkrótce zorientują się w swej pomyłce.

 Wszyscy pośpiesznie wsiedli na wierzchowce (okulałego konia i część bagażu musieli zostawić) i odjechali na zachód, dziękując w duchu Bogu za nieoczekiwany ratunek.

36
Nie ulega wątpliwości, że opanował nas kryzys; w lutym napisaliśmy 176 postów, co oznacza spadek o 60,45% w porównaniu ze styczniem. Tak źle nie było od października.

 Podczas uległego miesiąca dało się zaobserwować zjawisko regularnego wzrostu i spadku liczby postów co ok. 2 dni. Tylko raz, 18 II, przekroczyła ona 10 i wyniosła 14. Najgorszy natomiast był 22., kiedy to napisaliśmy tylko 2 posty. Oprócz utrzymującego się zniechęcenia z powodu działalności Paleosa wpływ na aktywność miał brak czasu spowodowany realowymi zajęciami. Średnia dzienna liczba postów wynosi tylko 6,29.

Według leockiego rankingu znaleźliśmy się na 16. miejscu, a nasze posty to tylko 1,65% wszystkich napisanych w całym mikroświecie; nie jest to oczywiście satysfakcjonująca pozycja, zwłaszcza, że aktywność całego mikroświata spadła (o 16%).

Tym razem trzeci pod względem aktywności okazał się Basileus i Autokrator Rzymian z 12 postami, zaś Wielki Mistrz i ja napisaliśmy po 66 postów. Jeśli chodzi o gości zagranicznych, Michał Franciszek Lubomirski-Lisewicz napisał 10 postów; wszyscy inni użytkownicy - po  zaledwie kilka.

Największa liczba postów przypadła na następujące wątki:

1. "Ewangelia na dziś" - 29
2. "Raport Inspektora Cesarskiego za miesiąc styczeń 2021 r." - 15
3. "Światowy Związek Filatelistyczny - koło w Konstantynopolu" - 12
4. "Ogłoszenia z Pałacu Prymasowskiego" - 10
5. "Dobroczynność" - 9
5. "Akka" - 9
5. "Bizantyjski zakątek memiczny" - 9
8. "Zaproszenie na ślub" - 7
9. "Różności o realnym Bizancjum." - 5
10. "Życzenia i Prośby" - 4
10. "Handel Morski" - 4
10. "Ingres arcybiskupi do bazyliki Mądrości Bożej" - 4

Zdecydowanie zabrakło w ubiegłym miesiącu narracji, ale i innych form aktywności nie było za wiele. Zapowiadane wyścigi rydwanów nie odbyły się; proponowałem już kiedyś, by Basileus i Autokrator Rzymian przed każdym tego typu wydarzeniem wyznaczał osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie go. Znajdujemy się obecnie "w próżni" - stare narracje angażujące większą ilość osób zakończyły się, zaś nowych brak, dlatego zachęcam wszystkich do inicjatywy na tym polu. Tem Armeniakon nadal nie zaczął funkcjonować; również temy Tracji i Hellady nie były aktywne w lutym. Zarejestrowała się tylko jedna osoba; zresztą w celach turystycznych.

Poza Wielkim Mistrzem nikt nie okazał w lutym wystarczającego zaangażowania; musimy to zmienić; czasem powinniśmy wręcz "zmuszać" się do pisania, jeśli nam się nie chce.

37
Tem Hellady / Tesaloniki
« dnia: 01 Marzec 2021, 19:17:58 »

Po kilku dniach żeglugi stateczek z Bagratydą i sługami na pokładzie dopłynął do Tesalonik. Bagażu wzięli niewiele, toteż już wkrótce zakwaterowali się w jednym ze stojących w mieście zajazdów. Po modlitwie w bazylice św. Demetriusza skontaktował się z miejscowym duchowieństwem w sprawie, w której przybył w te strony. Nie wiedzieli zbyt wiele o heretykach; poradzili jednak, by pojechać Εγνατία Οδός do Wutelionu i tam rozpocząć poszukiwania; potem tą samą drogą można było udać się do Dalmacji. Jeden z kapłanów z Bazyliki stwierdził, że nigdy nie ufał Słowianom z Ochrydy; niewykluczone, że to od nich bierze swój początek sekta. Ormianin postanowił pójść za radą Greków; czy miał coś lepszego do wyboru?

38
Pałac Prymasowski / Kancelaria
« dnia: 28 Luty 2021, 11:03:52 »
Kancelaria archidiecezjalna


Kancelaria archidiecezjalna stanowi dostępne dla wszystkich pomieszczenie w pałacu prymasowskim. Można tu złożyć intencję mszalną, zamówić Mszę świętą, dać na zapowiedzi itd., ofiarując drobną sumę pieniędzy na potrzeby Kościoła. Kancelaria jest czynna w godz. 7 - 17, codziennie za wyjątkiem świąt i niedziel.

39
Ingres arcybiskupi


W czwartkowy wieczór przed bazyliką Mądrości Bożej zgromadzili się x. bp Adalbertus Pronobis von Hippogriff-Piccolomini, były już prymas Cesarstwa, oraz jego następca, x. abp Gagik Bagratyda, w otoczeniu licznie zebranego duchowieństwa i wiernych. W dostojnej procesji wkroczyli do świątyni, rozpoczynając ingres arcybiskupi nowego prymasa. W czasie uroczystej Boskiej Liturgii, przed trisagionem jeden z duchownych wyjaśnił krótko wiernym znaczenie tej ceremonii, po czym wśród gromkich okrzyków "ἄξιος!" trzykrotnie usadzono nowego hierarchę na tronie biskupów Konstantynopola. Następnie głos zabrał ustępujący prymas:


40
Pałac Prymasowski / Życie w pałacu prymasowskim
« dnia: 21 Luty 2021, 20:15:44 »

Do Konstantynopola zwieziono zebrane w trakcie kwesty pieniądze na budowę monasteru w Sant'Ansano. Było ich znacznie mniej, niż się spodziewano; w wielu miejscach w ogóle nie przeprowadzono zbiórki, w innych wierni byli zbyt ubodzy; jeszcze gdzie indziej schizma wciąż zachowała znaczne wpływy. Do tego, co udało się zebrać, dołożono część archidiecezjalnego skarbca i wszystko razem wniesiono na okręty, które poniosą złoto i srebro za morze.

41
Tem Anatolikon / Ἔφεσος - Efez
« dnia: 15 Luty 2021, 16:44:42 »
Ἔφεσος - Efez


To pradawne jońskie miasto w starożytności było ważnym centrum handlu, ale też filozofii, a znajdująca się tu świątynia Artemidy była jednym z cudów świata. Prawdziwą wiarę przyniósł tu św. Paweł, zaś wkrótce potem do miasta przybył św. Jan wraz z Bogurodzicą; niektórzy twierdzą, że tu miało miejsce Jej Zaśnięcie. W 5 771 r. od stworzenia świata miasto zburzyli Goci, a port został zamulony; mimo to Efez pozostawał ważnym ośrodkiem, zwłaszcza religijnym. Tu żyło Siedmiu Braci Śpiących, a w 5 939 r. sobór powszechny tutaj potwierdził, że Maryja jest Rodzicielką Boga, potępiając herezję Nestoriusza. Natomiast osiemnaście lat później sobór zbójecki próbował narzucić herezję monofizytyzmu, lecz bezskutecznie.

 Później miasto straciło na znaczeniu. Najazdy Hagarenów, uwieńczone zdobyciem w 6 598 r. wyniszczyły Efez. Dziś powoli podnosi się on z ruin.



Ulica portowa


Jaskinia Siedmiu Braci Śpiących


Ruiny bazyliki św. Jana

Cytuj
Aniołowi kościoła w Efezie napisz: To mówi ten, co trzyma siedem gwiazd w prawicy swej, a chodzi między siedmiu świecznikami: Znam sprawy twoje, i pracę, i cierpliwość twoją, i że nie możesz ścierpieć złych, i wystawiłeś na próbę tych, co się podają za apostołów, a nie są, i znalazłeś ich kłamcami. I masz cierpliwość i nieustraszenie cierpiałeś dla imienia mego. Ale mam przeciwko tobie, że opuściłeś twoją pierwszą miłość. Pamiętaj przeto, skąd wypadłeś, i czyń pokutę i spełniaj uczynki jak pierwej. Jeśli nie, przyjdę do ciebie i poruszę świecznik twój z miejsca swego, jeśli nie będziesz czynił pokuty. Ale to masz, że nienawidzisz uczynków nikolaitów, których i ja nienawidzę.
Kto ma uszy, niech słucha, co Duch mówi kościołom: Zwycięzcy dam "jeść z drzewa życia", które jest "w raju Boga" mojego.


Ap 2,1-7

42
Bazylika Hagia Sophia / Liturgie niedzielne i świąteczne
« dnia: 15 Luty 2021, 16:15:42 »
Υπαπαντή

https://youtu.be/H4zNsatjqrU


Cytuj
Witaj, Pełnałaski, Bogurodzico Dziewico,* z ciebie bowiem zajaśniało Słońce prawdy, Chrystus Bóg nasz,* co oświeca znajdujących się w ciemności.* Wesel się i ty, starcze sprawiedliwy,* któryś przyjął w objęcia Wybawcę dusz naszych,* obdarzającego nas zmartwychwstaniem.

Cytuj
W imię Ojca i Syna i Świętego Ducha!
 Obchodzimy dziś święto Hypapante - Spotkanie Pańskie. Ponieważ według Zakonu mojżeszowego wszyscy pierworodni synowie byli poświęceni Bogu, czterdzieści dni po ich narodzeniu przynoszono ich do świątyni i składano ofiarę. Tak samo uczyniono z Chrystusem, który był zrodzony pod Zakonem, aby tych wykupił, którzy byli pod Zakonem.
 "A oto był w Jeruzalem człowiek, któremu imię było Symeon, a człowiek ten sprawiedliwy i bogobojny wyczekujący pociechy Izraela, a Duch Święty był w nim. I otrzymał był zapowiedź od Ducha Świętego, że nie miał oglądać śmierci, dopóki by wpierw nie ujrzał Chrystusa Pańskiego. I przyszedł w duchu do świątyni. A gdy wnosili dzieciątko Jezus rodzice jego, aby z nim postąpić według zwyczaju Zakonu, on też wziął je na ręce swoje, i błogosławił Boga" - czytamy w świętej Ewangelii. Otóż jak Symeon oczekiwał przyjścia Chrystusa, tak i my: przez długi czas wyczekiwaliśmy przyjścia Chrystusa w Boskiej Liturgii, a zawsze sprawiedliwie i bogobojnie, według Zakonu: czyniąc to, co do nas należy, a o schizmie ani myśląc. I oto oglądamy, czegośmy czekali: pociecha Izraela przychodzi do swej świątyni.
 Lecz nie myślmy, jakoby nadszedł kres naszych trudów. Symeon zapowiada upadek i powstanie wielu w Izraelu, jak również i to, że duszę Bogurodzicy przeniknie miecz. Z pewnością nadejdą jeszcze próby i pokusy, a może nawet zjawią się wśród nas nieprzyjaciele wiary. Lecz wpatrzeni w Słońce prawdy wytrwamy i zatriumfujemy wraz z nim. Amen.


43
Z kilkudniowym opóźnieniem przedstawiam raport za ubiegły miesiąc.

W ubiegłym miesiącu napisaliśmy 445 postów; byłby to najlepszy miesiąc w naszej historii pod tym względem, gdyby nie tych postów jakość. Oznacza to wzrost aktywności o 37,35% w porównaniu z grudniem; wzrost ten zawdzięczamy oczywiście spamerstwu Konstantinosa Paleosa.

Aż do 11 I aktywność utrzymywała się na stosunkowo stałym, przyzwoitym poziomie kilkunastu postów, a w 9 - ponad dwudziestu; wyjątkiem był 10 I, kiedy doświadczyliśmy chwilowego spadku aktywności. Kres tego okresu następuje wraz z zarejestrowaniem się Konstatninosa Paleosa 12 I, na skutek działań którego doświadczyliśmy najpierw gwałtownego wzrostu liczby postów do kilkudziesięciu, a trzy dni później - nagłego spadku do zaledwie kilku. Później następuje ponowny skok i ponowny zastój; wreszcie 21 I (o dziewięć dni za późno!) Paleos zostaje zbanowany, podobnie jak jego nowe wcielenie - Robert Crayon. Mimo to jego działania zniechęciły nas na tyle, że od 22 aktywność spada do poziomu kilku postów dziennie (wpływ na to miały też realowe zajęcia, powodujące u większości forumowiczów brak czasu na Cesarstwo). Średnia liczba postów na dzień w miesiącu styczniu wynosi 14,35.

W leockim Estymacie aktywności polskich mikronacji (https://forum.leocja.org/viewtopic.php?p=11418#p11418) znaleźliśmy się na 8 miejscu, wyprzedzając nawet Republikę Bialeńską; oczywiście gdyby nie Paleos, sytuacja wyglądała by zupełnie inaczej. Nasze posty stanowią 3,50% wszystkich napisanych w państwach objętych rankingiem, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

Jeśli chodzi o najaktywniejszych użytkowników, to na trzecim miejscu znalazł się Wielki Mistrz z 80 postami, na drugim Konstantinos Paleos (130 postów), na pierwszym ja ze 140 postami. Cesarz i Autokrator Rzymian napisał w styczniu 35 postów, król Jerozolimy - 32; pozostali forumowicze nie przekroczyli pułapu 10 postów.

Najwięcej postów napisano w następujących wątkach:

1. "Święta Liturgia w Smyrmie"; 54 postów,
2. "Światowy Związek Filatelistyczny - koło w Konstantynopolu"; 29 postów,
3. "Ewangelia na dziś"; 29 postów,
4. "Rotria"; 23 postów,
5. "Życzenia i Prośby"; 14 postów,
6. "Wieści z Aten"; 11 postów,
7. "Narada"; 11 postów,
8. "Bizantyjski zakątek memiczny"; 11 postów
9. "MAW"; 10 postów,
10. "Kwestia Skarlandzka"; 9 postów.

Oprócz spamu Konstantinosa Paleosa styczniowa aktywność w mniejszym stopniu polegała na narracji, a w większym na komentowaniu wydarzeń zza granicy; zmianę tę uważam za niepożądaną. Natomiast do pozytywów można zaliczyć działalność koła Światowego Związku Filatelistycznego; przypomnę, że w zeszłym miesiącu wyemitowało ono pierwszy bizantyjski znaczek. Funkcjonować zaczęły temy Tracji i Hellady, natomiast tem Armeniakon nadal jest nieaktywny. Zarejestrowało się pięć (a właściwie cztery) osoby, w tym dwie - Tankred z Hauteville i Konstantinos Paleos/Robert Crayon w celu zamieszkania w Cesarstwie; niestety tego drugiego trzeba było zbanować, a pierwszy ograniczył się do napisania dwóch postów.

Wnioski ze stycznia są następujące: oprócz realu, na który nie mamy wpływu, duże znaczenie ma też nasze zaangażowanie i kreatywność i tu niemal nikt nie stanął na wysokości zadania. Trzeba też pamiętać, by banować osoby, które na to zasługują, najszybciej, jak to tylko możliwe, bowiem każde okazanie cierpliwości wobec spamerów i trollów może mieć opłakane rezultaty dla naszej ojczyzny.

44
Tem Anatolikon / Willa strategosa w Smyrnie
« dnia: 14 Styczeń 2021, 09:56:33 »
Willa strategosa w Smyrnie


Nowo wybudowana willa w Smyrnie jest siedzibą strategosa temu Anatolikon. Mieści się tu jego rezydencja i kancelaria, tu wydaje rozkazy i przyjmuje raporty. Również tutaj udziela audiencji wszelkim interesantom i petentom, którzy mogą przybyć do willi codziennie za wyjątkiem niedziel i dni świątecznych, a także tych okresów, gdy namiestnik bawi poza miastem, w godzinach 8 - 11 oraz 16 - 20.

45
Tem Anatolikon / Σμύρνη - Smyrna
« dnia: 13 Styczeń 2021, 20:08:16 »
Σμύρνη - Smyrna


Jest to największe miasto i stolica temu Anatolikon. Smyrna powstała niemal tysiąc lat przed Narodzeniem Chrystusa jako jońska kolonia. Zburzona przez Lidyjczyków w 4 932 r. od stworzenia świata ponownie rozkwitła w czasach Aleksandra Wielkiego i diadochów. To tutaj biskupem był św. Polikarp. Smyrna oparło się najazdom arabskim, by paść pod ciosami Turków; po dwudziestu latach wróciło pod władzę Rzymian. W mieście znajduje się katedra dyzunickiego biskupa Smyrny, będącego zarazem arcybiskupem Synopy.


Ruiny antycznej agory

Cytuj
I aniołowi kościoła w Smyrnie napisz: To mówi "pierwszy i ostatni", który był umarł, a żyje. Znam ucisk twój i ubóstwo twoje, ale jesteś bogaty, i że cię znieważają ci, co się uważają za Żydów, a nie są, lecz są zborem szatana. Nic się nie bój tego, co masz cierpieć. Oto diabeł ma wrzucić niektórych z was do ciemnicy, aby was doświadczyć i będziecie mieli ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia.
Kto ma uszy, niech słucha, co Duch mówi kościołom: temu, co zwycięży, śmierć wtóra nie wyrządzi szkody.


Ap 2,8-11

Strony: 1 2 [3] 4 5 6
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
junioreurowizja kuro-shiro-academy eye kotytomy zostangwiazda