Królestwo Jerozolimy

Aktualności: Forum SMF zostało uruchomione!
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Pokaż wiadomości

Wiadomości | * Pokaż wątki | Pokaż załączniki

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Gagik Bagratyda

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6
61
Siedziba Inspektora Cesarskiego / W sprawie nazw
« dnia: 18 Listopad 2020, 21:36:35 »
 Może ta kwestia nie należy do kompetencji Inspektora, ale jest z nimi związana, więc zajmę się nią tutaj. Przeglądam nazwy działów naszego forum i oto, co widzę: "Ministerstwo Wniosków i Zwoi Skarbowych". Używanie nazwy "ministerstwo" w Bizancjum jest kompletnym anachronizmem. Może powinniśmy zastąpić tą nazwę formułką w rodzaju "kancelaria logotety skarbu" (jestem świadomy, że ta propozycja ma wiele wad, dlatego proszę o pomoc w wymyśleniu lepszej).
 
 Dalej jest tylko gorzej:  "Eventy", "Newsy z Państwa" - rozumiem, że nie używamy greki, ale co tu robi angielski?! Czy nie mamy już ojczystego barbarzyńskiego języka, że używamy obcej, również barbarzyńskiej mowy? "Eventy" można zmienić choćby na wydarzenia; moim zdaniem można by się obyć w ogóle bez tego działu, a znajdujące się tam wątki przenieść do działu diecezji. "Newsy" zastąpiłbym "wiadomościami", "nowościami", albo czymś innym w tym rodzaju. Przyznam, że mnie te barbaryzmy denerwują; mam nadzieję, że nie działają na potencjalnych mieszkańców odstraszająco.

62
Bazylika Hagia Sophia / Kazanie o ojczyźnie
« dnia: 11 Listopad 2020, 22:59:25 »

We wspaniałej bazylice Mądrości Bożej skończył się właśnie Apodeipnon. W powietrzu unosił się jeszcze zapach kadzidła i zdawało się, że słychać jeszcze ostatnie nuty kończącej nabożeństwo ektenii żarliwej. Biorący w nim udział wierni powoli opuszczali rozświetloną wieloma świecami świątynię, pragnąc zaznać w swych domach spoczynku. Zatrzymał ich jednak donośny głos, którego właściciel niknął w ciemnościach nocy, ale który doskonale dawał się słyszeć w każdym zakątku katedry.

 - O Rzymianie! Od dawna Cesarstwo nęka widmo upadku, demon grzechu lenistwa! Wielokroć już byłem cierpliwy wobec niego. Wielokroć mówiłem w swym sercu: poczekaj, nie bądź pochopny, daj innym czas. Czekałem więc na poprawę narodu, dziś już nie umiem! Cesarstwo Rzymian bliskie jest zagłady! Spytacie pewnie, co tak potężnemu królestwu zagrozić by mogło, gdy bronią go liczne armie, a niebiosa okazują swą życzliwość; wszak  liczne święte i cudowne relikwie: W tym grodzie strzeżonym przez Boga Święty i Życiodajny Krzyż Pański, który całe Cesarstwo napełnia, w Świętym Mieście Jeruzalem, w Edessie, w Antiochii, w Askalonie, na Cyprze, na Krecie i na Świętej Górze Athos odbierając cześć; dalej Święta Włócznia, którą przebito bok Zbawiciela, jeden z gwoździ, które Go przebiły, Święta Uprząż świętego Równego Apostołom cesarza Konstantyna, w którą wtopion jest kolejny, wreszcie trzeci z gwoździ, którym przybito tablicę z napisem winy w greckim, łacińskim i hebrajskim języku; kolumna, przy której biczowano Zbawiciela i korona z cierni, którą zraniono Jego boską głowę; gąbka, którą go octem pojono, Chusta z Kamulii, część całunu, którym Go owinięto i inne płótna z Jego grobu; szata, maforion i pas Najświętszej Bogurodzicy i Jej cudowne ikony: Blachereńska, Jerozolimska, Życiodajne Źródło, Miłościwa i tyle innych, głowa Świętego Poprzednika Pańskiego Jana Chrzciciela; Bazylika Zmartwychwstania w Jerozolimie, Mandylion w Edessie i tyle innych świętych relikwii i ikon. Jednak na nic największe świętości, gdy modlą się przed nimi niekajający się grzesznicy! Wszak Arka Przymierza była w Świątyni Pańskiej w Jerozolimie, a ta i tak upadła i była zburzona przez króla babilońskiego Nabuchodonozora z powodu grzechów żydowskich. Cesarstwo Rzymian bliskie jest zagłady przez nasz grzech; żaden z nas nie jest bez winy. Jeno Wielki Mistrz nieustannie wypełniał swoje obowiązki w sposób wzorowy, lecz i to za mało, gdy ojczyzna upada! Nie starczy już czynić tego, co jest naszą powinnością, trzeba, aby gorliwością ozdobić swe czyny. My zaś słudzy nieużyteczni jesteśmy: nawet tego, co winniśmy wykonać, nie wykonaliśmy! Równy Apostołom Autokrator i Basileus rzadko czyni cokolwiek w Cesarstwie, a obiecanych terminów nie dotrzymuje, Król Jerozolimski i domestikos nie dba ani o ekonomię, ani o swoje królestwo, biskup z rzadka jedynie się pojawia w swej biskupiej stolicy, a jeszcze rzadziej służy Boską Liturgię. Mówiłem sobie: bądź cierpliwy, wszak sameś nie lepszy. Mam w oku belkę; ale każdy z nas ma taką samą! Nie mogę więc dalej milczeć, a jeżeli zamilknę, kamienie wołać będą. Cóż jednak mam czynić? Wszak za bardzo miłuję ten kraj, by go opuścić w geście protestu. Cóż mam czynić, ludu Nowego Rzymu?

63
Forum Konstantyna / II rocznica powstania Cesarstwa
« dnia: 06 Listopad 2020, 17:04:42 »
Forum Cesarstwa powstało - wedle mej wiedzy - 28 listopada 2018 r., wtedy też zarejestrował się Najjaśniejszy Basileus. 29 listopada napisano pierwszy wątek (Święte Prawo Bizancjum). Oznacza to, że za trzy tygodnie i jeden dzień przypada druga rocznica założenia Cesarstwa. Uważam, że powinniśmy uczcić ją w odpowiedni do rangi uroczystości sposób.

64
Gagik Bargatyda / Edeska Cytadela
« dnia: 15 Październik 2020, 20:53:45 »
Cytadela w Edessie

Twierdza jest rezydencją marzpana Edessy, Gagika Bagratydy. Oprócz jego dworu w cytadeli stacjonuje 400-osobowa załoga.


Dwór marcpana stanowi ważny ośrodek kultury ormiańskiej, gromadzący tak świeckich, jak i duchownych. Przenikają się tu wpływy kulturowe łacińskie i wschodnie, jednak przeważają te ostatnie i saz zaczyna zwyciężać lirę, a Dawid z Sasunu - Króla Artura.



65
Chór Archidiecezji Konstantynopolitańskiej

Chór Archidiecezji Konstantynopolitańskiej jest instytucją kościelną powołaną 30 IX 2020 r. w celu dbania o oprawę muzyczną diecezjalnych uroczystości, zwłaszcza tych sprawowanych w nowym obrządku welijskim. Oprócz dbania o piękno liturgii będzie dawał koncerty bizantyjskiej muzyki sakralnej, a także tej związanej z innymi wschodnimi tradycjami: słowiańskimi, ormiańskimi, syryjskimi czy koptyjskimi. Chór prowadzi x. abp Gagik Bagratyda.

Patronem chóru jest św. Roman Melodos.


66
Ἤκουσεν δὲ Ἡρῴδης ὁ τετραάρχης τὰ γινόμενα πάντα, καὶ διηπόρει διὰ τὸ λέγεσθαι ὑπό τινων ὅτι Ἰωάννης ἠγέρθη ἐκ νεκρῶν, ὑπό τινων δὲ ὅτι Ἠλίας ἐφάνη, ἄλλων δὲ ὅτι προφήτης τις τῶν ἀρχαίων ἀνέστη. εἶπεν δὲ Ἡρῴδης, Ἰωάννην ἐγὼ ἀπεκεφάλισα: τίς δέ ἐστιν οὗτος περὶ οὗ ἀκούω τοιαῦτα; καὶ ἐζήτει ἰδεῖν αὐτόν.

Tetrarcha Herod posłyszał o wszystkich cudach zdziałanych przez Chrystusa i był zaniepokojony. Niektórzy bowiem mówili, że Jan powstał z martwych; inni, że zjawił się Eliasz; jeszcze inni, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał. A Herod mówił: «Jana kazałem ściąć. Któż więc jest ten, o którym takie rzeczy słyszę?» I starał się Go zobaczyć.

Łk 9, 7-9

67
Co Słychać za Granicą / Kwestia Skarlandzka
« dnia: 17 Sierpień 2020, 15:23:17 »
Zapewne wielu spośród mieszkańców Imperium słyszało o Królestwie Skarlandu - położonej na Vaarlandzie niegdyś potężnej, następnie upadłej mikronacji. Ostatnimi czasy Królestwo odrodziło się - http://forum.skarland.eu/viewtopic.php?f=29&t=11 i powoli dąży do odbudowy dawnej potęgi.
W skład Skarlandu wchodzi m.in. Wicekrólestwo Białogóry, które jako jedyne z dawnych krajów koronnych (nie licząc Korony Królestwa Skarlandu) zaczęło znów aktywnie działać. Problem jest taki, że w Skarlandzie jak dotąd nie wiedzą o zmianie kształtu Vaarlandu, zaś Białogóra znajduje się na archipelagu Antyry, który w wyniku tych zmian został przesunięty. Sądzę, że  powinniśmy wysłać swojego posła do Skarlandu w celu nawiązania stosunków dyplomatycznych i rozstrzygnięcia ewentualnych wątpliwości związanych ze zmianą kształtu kontynentu.

68
Forum Konstantyna / "Klimat" Bizancjum
« dnia: 20 Kwiecień 2020, 16:39:35 »
Chciałbym postawić pytanie o tożsamość i tzw. klimat naszego kraju. Teoretycznie odwołujemy się do tradycji greckiego Cesarstwa, ale w rzeczywistości wzięliśmy stamtąd głównie położenie geograficzne, zaś niemal wszystko pozostałe ma związek raczej z tradycją łacińską i - po części - z dziejów wypraw krzyżowych. System feudalny przypomina zwyczaje europejskie, podobnie jak część tytulatury (np. hrabstwa), nasz Kościół nawet z nazwy przestał być greckim, a zamiast studytów, bazylianów i akemetów działają u nas krzyżacy, templariusze i jezuici. Dla Wielkiej Uczelni Rycerskiej nie sposób szukać historycznych wzorców. Spośród aktywnych mieszkańców Cesarstwa 3 noszą nazwiska związane z Europą Zachodnią, 1 ormiańskie i tylko 1 w jakiś sposób nawiązujące do Bizacjum. Nawet nazwa naszego państwa to "Cesarstwo Bizantyjskie", a nie, jak powiedzieli by jego autentyczni obywatele "Cesarstwo Rzymian".
Trudno więc dziwić się zagranicznym komentarzom w rodzaju tych:
Cytuj
W dodatku dziwacznie mi pachnie to łacinnickie Bizancjum.
Cytuj
W to jest jakiś rzal straszny i okrutny, że nigdy nie powstała mikronacja stricte bizantyńska.
Zatem mamy do wyboru: albo zostawić tak, jak jest, i tworzyć raczej olbrzymie Cesarstwo Łacińskie, albo odrzucić część nieaktywnych ziem i ograniczyć się do tych związanych z dziejami krucjat, stając się, zamiast Bizancjum, Outremer, albo powrócić do źródeł. Jeśli wybralibyśy tę ostatnią opcję i wykształcili własną odrębność kulturową, może przestalibyśmy być w oczach niektórych przedłużeniem Rotrii i stalibyśmy się rzeczywiście suwerennym państwem. Bo jak na razie, np. w Bialenii, jesteśmy postrzegani tak:
Cytuj
Co do ewentualnych traktatów, Paderland z zasady żadnych nie podpisuje, Bizancjum jest w rotryjskiej strefie wpływów. Pozostaje Rodosja i Barcja jako ewentualni przyszli partnerzy, choć z przyczyny starszeństwa powinniśmy czekać na ich ruch.
Zatem my nie jesteśmy partnerem do ewentualnych traktatów, ale upadła Rodosja, czy Barcja, której działalność ogranicza się do parlamentu, i która nie określiła nawet swego miejsca na mapie, już tak!

69
Gagik Bargatyda / Meczet w Edessie - Balıklıgöl
« dnia: 15 Kwiecień 2020, 21:39:23 »
Meczet w Edessie - Balıklıgöl
W Edessie żyje też niewielka społeczność muzułmańska. Jest to dla nich ważne miasto, bo według tradycji islamskiej  miał się tu narodzić Abraham. Według apokryfów takich jak "Księga Jubileuszów", czy "Testament Abrahama", a także według żydowskich i muzułmańskich legend miał on spalić bożki swego ojca, i za karę został z rozkazu króla Nimroda wrzucony do ognia. Ogień miał się jednak zamienić w wodę, a kłody drewna z płonącego stosu - w ryby. Sąsiednie jezioro Ayn-i Zeliha miało powstać z łez króla Zeliha, w którego córce Abraham był zakochany, a jego woda ponoć oślepia.

"Święte" ryby

Ayn-i Zeliha

70
Swiątynie / Katedra św. Jakuba
« dnia: 15 Kwiecień 2020, 21:10:58 »
Katedra św. Jakuba
Katedra św. Jakuba jest główną świątynią Ormian w Jerozolimie. Zbudowali ją w XIII w. ormiańscy krzyżowcy na miejscu męczeństwa św. Jakuba. Znajdują się tu między innymi głowa św. Jakuba Większego, katedra (krzesło biskupie) i grób św. Jakuba Mniejszego oraz liczne ormiańskie dzieła sztuki. Największą kaplicą jest kaplica Eczmiadzyn, w której ołtarz składa się z trzech kamieni: z góry Tabor, z Jordanu i z góry Synaj. Interesująca jest historia powstania tej kaplicy - jeden z ormiańskich patriarchów Jerozolimy pragnął być Katolikosem Wszystkich Ormian, a że ten tytuł jest związany z miastem Eczmiadzyn jak patriarcha z Rotrią, więc postanowił stworzyć Eczmiadzyn w Jerozolimie.
Wnętrze katedry

71
Gagik Bargatyda / Akademia w Edessie
« dnia: 13 Kwiecień 2020, 14:35:46 »
Akademia w Edessie wywodzi się ze szkoły teologicznej w Nisibis, założonej przez św. Jakuba z Nisibis w celu kształcenia perskiego duchowieństwa. Była ważnym ośrodkiem obrony ortodoksji przeciw manicheizmowi i gnostycyzmowi. W późniejszym okresie jej profesorem był św. Efrem Syryjczyk. Wobec zajęcia Nisibis przez Persów w 363 r. przeniósł szkołę do Edessy, gdzie stała się ośrodkiem apologii przeciw arianizmowi czy orygenizmowi, a także innym herezjom. Szkoła ulegała znacznym wpływom szkoły antiocheńskiej. W V wieku jej kierownikiem był Ibas z Edessy, który popadł w błędy nestorianizmu i spierał się w tej sprawie z biskupem miasta, Rabulasem, po śmierci którego został jego następcą. W roku 457 wydalono heretyckich uczniów Ibasa z miasta, a jeden z profesorów szkoły, Narsaj, założył nestoriańską akademię w Nisibis. Szkoła w Edessie została zamknięta w 489 r. z powodu znacznych wpływów nestoriańskich, a jej wykładowcy i studenci przenieśli się do Nisibis. Edessa stała się następnie ważnym ośrodkiem monofizytyzmu. Była też ważnym ośrodkiem akademickim za rządów Torosa z Edessy. Obecnie odnowiona akademia oprócz kwestii teologicznych ma zająć się również badaniami liturgicznymi i tłumaczeniami z języka arabskiego czy syryjskiego.

72
Rynek / Życzenia
« dnia: 12 Kwiecień 2020, 19:37:24 »

Kristos harjaw i mereloc - Orhnjal e harutjun Kristosi!
Z okazji Zmartwychwstania Chrystusa życzę wszystkim mieszkańcom Cesarstwa błogosławieństwa Bożego, radości ze Zwycięstwa Życia nad śmiercią i nadziei w sercach. Niech Ten, który zwyciężył śmierć, da nam przezwyciężyć grzech i choroby.

73
Bazylika Grobu Bożego / Tajne zebranie F.S.N.
« dnia: 06 Kwiecień 2020, 21:32:10 »
Tajne zebranie F.S.N.
O północy w Kaplicy św. Wardana zebrało się dwanaście tajemniczych postaci w długich szatach, kapturach i maskach na twarzach. Zebranie rozpoczęli znakiem krzyża, który wykonywali na różne sposoby - jedni dotknęli czoła, następnie pępka, lewego i prawego ramienia, a na koniec serca, a inni dotknęli ramion w odwrotnej kolejności i zakończyli złożeniem dłoni. Jednoczył ich sposób ułożenia palców - za wyjątkiem jednego wszyscy mieli złączony kciuk, palec wskazujący i środkowy, a dwa pozostałe palce złączone przy dłoni.

Tylko jeden miał złączone kciuk, palec serdeczy i mały, a środkowy i wskazujący skrzyżowane - właśnie tymi dwoma uczynił znak krzyża, dotykając najpierw lewego, później prawego ramienia.

Obrady rozpoczął wysoki człowiek o męskim głosie ze znakiem Հ na płaszczu:
 - Zgromadziłem was w wiadomym celu. Sytuacja jest poważna i wymyka się nam spod kontroli. A przecież chodzi o sprawy najważniejsze!
 - Najgorsze, że oni nawet nie wiedzą, co robią - westchnął człowiek o włoskim akcencie, z symbolem ܡ.
O głos poprosił inny mężczyzna ze znakiem
na płaszczu, mówiący z wyraźnym słowiańskim akcentem:
 - Dlaczego zgromadziłeś nas właśnie tutaj? - zapytał
 - To miejsce całkowicie kontrolują moi ludzie - wyjaśnił przewodniczący. - Nikt niepowołany tu nie wejdzie. Zadbałem o to, by ukryć kamieniołom i tę kaplicę - większość pielgrzymów odwiedzających Bazylikę nawet nie wie o jej istnieniu. Tu możemy obradować bezpiecznie.
 - Co możemy zrobić, aby ich powstrzymać? - spytał mężczyzna ze znakiem
.
- My musieć buntować się przeciwko oni - stwierdził łamaną greką człowiek z symbolem የ.
 - Nigdy! - wykrzyknął prowadzący. - Są silniejsi od nas, mają wsparcie państwa, nie poradzimy sobie bez nich, no i najważniejsze - oni naprawdę są tym, za co się uważają. My bez nich bylibyśmy tylko nędzną podróbką.
 - Zatem co robić? - spytał mówiący bez akcentu, czystą greką mężczyzna oznaczony znakiem E.
 - Musimy działać wśród nich i zjednać ich do naszych racji. Jeśli ich przekonamy, a to nie będzie trudne, bo wielu wśród nich stanęłoby po naszej stronie, staną się naszymi sprzymierzeńcami. A oni są potęgą! Każdy z was wie, co ma robić?
Wszyscy pokiwali głowami. Mężczyzna ze znakiem ܐ spytał:
 - Za tydzień także spotykamy się w tym miejscu?
 - Nie, za tydzień będą tu tłumy pielgrzymów - potrząsnął głową przewodniczący. - Ale chcę, aby każdy z was był dzień wcześniej, około południa, w rotundzie. Odpalicie swoje świece od świecy prymasa i zaniesiecie Święty Ogień swoim narodom.
 - Kiedyś nie było prymasa, a patriarcha. Nawet kilku, dla różnych obrządków... - rozmarzył się mężczyzna ze znakiem ܣܽ
 - I bez przerwy się kłócili - brutalnie przerwał jego marzenia człowiek z  Հ. - Co do mnie, wolałbym aby było tak, jak za dawnych czasów, gdy był jeden, uznawany przez wszystkich. Kto wie, może te czasy powrócą, nim nadejdzie Ostatni Dzień?
Następnie wszyscy mężczyźni rozpłynęli się w mrokach nocy.

74
Newsy z Państwa / Micropedia
« dnia: 06 Kwiecień 2020, 18:42:22 »
https://micropedia.fandom.com/wiki/Cesarstwo_Bizantyjskie
Strony w Micropedii są moim zdaniem dobrym sposobem do zareklamowania się i pokazania, że się istnieje. Niestety te robione przeze mnie stoją raczej na niezbyt wysokim poziomie...

75
Pałac Prymasowski / Pytanie
« dnia: 02 Kwiecień 2020, 22:08:54 »
Jak wynika z bulli Sanctae Ecclesia Dei in Byzantium obecnie istnieją w Cesarstwie Diecezja Konstantynopolu (powinno być Konstantynopola) i Prałatura Terytorialna, również z siedzibą w Konstantynopolu. Jakie są właściwie ich terytoria i w której z tych jednostek leży Konstantynopol?

Strony: 1 ... 3 4 [5] 6
BloQcs design by Bloc
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
foside tunake madagaskar blume-treu bestiariusz